همه‌چیز درباره شکلات دست‌ساز

همه‌چیز درباره شکلات دست‌ساز

شکلات دست‌ساز یکی از خاص ترین انواع محصولات حوزه شکلات است که از سال‌های نه چندان دور تا به امروز طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. این شکلات‌ها انواع گوناگونی دارند و شما می‌توانید بعضی از آن‌ها را در خانه تهیه کنید؛ اما بهترین شکلات‌ها را می‌توان از فروشگاه‌هایی که سال‌هاست این حرفه را انتخاب کرده‌اند و در تهیه و تولید آن مهارت خاصی دارند، خریداری کرد. شکلات‌های دست‌ساز طعم‌هایی دارند که شاید هیچ کارخانه‌ای نتواند این طعم را به شما هدیه دهد. مهارت تولید شکلات دست‌ساز نیز یکی از مهارت‌های نوپا و پول‌ساز در ایران است. در این مقاله شمارا با محصولی آشنا می‌کنیم که از کودک گرفته تا سالمند عاشق آن هستند، محصولی که مهارت تولید آن به‌تازگی وارد ایران شده و یکی از مهارت‌های مناسب برای کسب درآمد و مهاجرت لقب گرفته. با فرین کوکوآ برای آشنایی با این محصول پرسود همراه باشید.

شکلات بن بن یکی از معروف ترین شکلات های دست ساز
شکلات بن بن یکی از معروف ترین شکلات های دست ساز

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:

• تعریف شکلات دست‌ساز
• تفاوت شکلات دست‌ساز با شکلات کارخانه‌ای
• راه‌های شناخت شکلات خوب از بد
• فواید خوردن شکلات دست‌ساز برای سلامتی
• طعم‌های مختلف شکلات دست‌ساز
• چرا قیمت شکلات‌ دست‌ساز بیشتر از نوع کارخانه‌ای آن است؟
• بهترین مغازه‌های شکلات دست‌ساز جهان
• کاربردهای شکلات دست‌ساز

درباره شکلات دست‌ساز

شکلات‌هایی که به‌صورت دست‌ساز هستند، اشکال خاصی دارند و مناسب هر مشتری، شکلاتی خاص تولید می‌کنند. بسیاری از افراد در مناسبت‌ها و مراودات ویژه برای اینکه خاص بودن را چاشنی شکلات خود کنند، از شکلات‌های دست‌ساز استفاده می‌کنند؛ زیرا این نوع شکلات‌ها علاوه بر طعم مطبوعی که دارند، با اشکال خاصی نیز طبق سفارش مشتری تولید می‌شوند و بسته‌بندی آن‌ها نیز عموماً بسیار شیک است. بسیاری از افراد برای مناسبت‌های مختلف از این شکلات‌ها استفاده می‌کنند که بتوانند هدیه‌ای خاص و درخور توجه به عزیزان خود هدیه کنند. در این مقاله ما شمارا بیشتر با این شکلات‌ها آشنا می‌کنیم و دستور پخت بعضی از شکلات‌ها را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا بتوانید در بیشتر با این نوع شکلات و ویژگی‌های آن بیشتر آشنا شده و از خوردن آن لذت ببرید.

تعریف شکلات دست‌ساز

برای اینکه بتوان تعریف درستی از شکلات دست‌ساز داشت، بهتر است که ابتدا کلمه دست‌ساز را تعریف کنیم. به‌صورت کلی به مواد و اشیائی که به‌وسیله انسان ساخته‌وپرداخته می‌شود، دست‌ساز گفته می‌شود. تمامی کارخانه‌های بزرگ شکلات‌سازی برای تولید شکلات خود از ماشین‌آلات و ابزارهای مختلفی استفاده می‌کنند که در آن انسان کمترین دخالت را دارد. شاید تابه‌حال شنیده باشید که کارخانه‌ای بدون دخالت دست محصولات خود را تولید می‌کند؛ اما شکلات‌های دست‌ساز کاملاً به‌صورت دستی و دخالت انسان تولید می‌شود و در آن دیگر از ماشین‌آلات صنعتی خبری نیست. برای همین برای تولید این شکلات‌ها انسان‌ها با توجه به دانش و مهارتی که دارند، شکلاتی باکیفیت و خوشمزه را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

روش شکلات‌سازی غیر صنعتی

در این روش شکلات‌سازی از مواد مرغوبی استفاده می‌شود و افزودنی‌های شیمیایی و خوراکی ناسالم کمتر در آن کاربرد دارد. برای تولید شکلات‌های دست‌ساز از مواد نگهدارندِ بسیار کم استفاده می‌شود تا مواد تازگی طعم خود را از دست ندهند. باید بدانید که این شکلات‌ها به دلیل استفاده نکردن از مواد نگهدارندِ تاریخ انقضای کمتری به نسبت مدل‌های کارخانه‌ای مشابه دارند، اما تازه بودن مواد موجود در آن‌ها طعم دل‌پذیرتری را برایتان به ارمغان می‌آورد. استفاده از مواد ارگانیک یکی از مزیت‌های شکلات دست‌ساز است که می‌توانید آن را با خیال راحت نوش جان‌کنید. موادی که در این روش استفاده می‌شوند بهترین کیفیت رادارند و به شما لذتی خاص را هدیه می‌دهند که می‌توانید آن را با عزیزان خود به اشتراک بگذارید.

شکلات دست‌ساز یک محصول لوکس و هنری است

شکلات‌های دست‌ساز امروزه بسیار فراگیر شده‌اند و هرکسی که طعم آن‌ها را یک‌بار چشیده باشد، کمتر می‌تواند به شکلات‌های کارخانه‌ای روی آورد؛ زیرا این شکلات‌ها از دانه‌های مرغوب کاکائو تولیدشده‌اند و ترکیب‌های منحصربه‌فردی دارند. بسیاری از افراد که یک طعم مشخص از شکلات را انتخاب کرده‌اند و هر دو نوع تولید کارخانه‌ای و دست‌ساز آن را امتحان کرده باشند، به‌راحتی می‌توانند تفاوت آن‌ها را توضیح دهند و کیفیت مزه شکلات‌های دست‌ساز را ترجیح می‌دهند. در تولید شکلات‌های دست‌ساز کاملاً عطروطعم شکلات احساس می‌شود و تمامی مواد دارای طعم طبیعی خود هستند. این مسئله خصوصاً برای افرادی که حساسیت یا آلرژی نسبت به برخی افزودنی‌های خوراکی دارند و همچنین افرادی که رژیم غذایی خاص و ارگانیک دارند بسیار حائز اهمیت است. ممکن است شما نتوانید در مدل‌های کارخانه‌ای شکلات از عطر کاکائو لذت ببرید و شاید در بیشتر مواقع تنها طعم وانیل را احساس کرده باشید، اگر چنین است به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً طعم شکلات دست‌ساز را حداقل یک‌بار امتحان کنید. جالب است بدانید که بسیاری از افراد شکلات دست‌ساز را اثری هنری می‌دانند و در بسیاری از کشورها از آن به‌عنوان یک هنر خوراکی یاد می‌کنند و برای آن فستیوال‌های مختلف تهیه و تدارک می‌بینند.

تفاوت شکلات دست ساز با شکلات صنعتی
تفاوت انواع شکلات دست ساز با صنعتی

تفاوت شکلات دست‌ساز با شکلات کارخانه‌ای

شکلات‌هایی که با دست‌ساخته می‌شوند با شکلات‌های کارخانه‌ای تفاوت بسیاری دارند. این تفاوت‌ها در بسیاری از موارد قابل‌تشخیص هستند اما بعضی از این تفاوت‌ها را می‌توان تنها در کیفیت آن‌ها مشاهده کرد. این تفاوت‌ها عبارت‌اند از:
1. شکلات‌های کارخانه‌ای تنها در 4 ساعت تهیه می‌شوند درصورتی‌که شکلات‌های دست‌ساز تا 72 ساعت نیز ممکن است که تهیه آن‌ها طول بکشد.
2. برای تهیه شکلات‌های کارخانه‌ای از مواد نگهدارندِ استفاده می‌شود تا طول عمر هر شکلات بیش از چند ماه باشد، اما در تهیه شکلات‌هایی که با دست تولید می‌شوند، از مواد نگهدارندِ استفاده نمی‌شود تا به کیفیت آن‌ها لطمه‌ای وارد نشود.
3. برای تولید یک شکلات کارخانه‌ای از وسایل و ابزار صنعتی استفاده می‌شود که انسان در آن‌ها دخیل نیست اما شکلات‌هایی که افراد در کارگاه‌های شکلات‌سازی تولید می‌کنند در بیشتر مراحل تولید انسان در آن دخیل است و برای کمترین کار از نیروی تجربه انسانی استفاده می‌شود. همین امر در بهبود کیفیت طعم نهایی تأثیر بسزایی دارد.
4. هرکدام از طعم‌های شکلات که در کارخانه به تولید انبوه می‌رسد، از میزان خاص بودن آن کاسته می‌شود اما شما می‌توانید تنوع بیشتری در شکلات‌های دست‌ساز بیابید که هرکدام از آن‌ها هیچ شباهتی به دیگری ندارد. سفارشی و اختصاصی بودن طعم شکلات دست‌ساز از مهم‌ترین ویژگی‌های آن است.

و اما تفاوت‌های بیشتر شکلات دست‌ساز با شکلات صنعتی

1- شکلات‌های دست‌ساز با بسته‌بندی‌های متنوع و اشکال مختلف تولید می‌شود که به میزان لوکس بودن آن می‌افزاید درصورتی‌که شکلات‌های کارخانه‌ای از یک بسته‌بندی یکسان برای محصولات خود استفاده می‌کنند.
2- مواد اولیه‌ای که در تولید شکلات دست‌ساز استفاده می‌شود بسیار مرغوب‌تر از مواد اولیه در تولید شکلات‌های کارخانه‌ای است. همان‌طور که می‌دانید بسیاری از کارخانه‌ها برای اینکه هزینه مواد اولیه خود را کمتر کنند، از ارزان‌ترین مواد اولیه استفاده می‌کنند.
3- شما می‌توانید طعم و شکل شکلات دست‌ساز مخصوص خود را خریداری کنید. بسیاری از کارگاه‌های تولید شکلات به شما این اجازه را می‌دهند هر ترکیبی که بخواهید را در تولید شکلات سفارشی خود داشته باشید، این در حالی است که در کارخانه‌ها تنها طعم‌هایی تولید می‌شود که محبوبیت بیشتری دارد.

درباره تفاوت شکلات صنعتی با دست‌ساز بیشتر بدانید

1- بسیاری از کارگاه‌های شکلات‌سازی، کاکائو موردنیاز خود را به‌صورت دانه خریداری می‌کنند و خود اقدام به تولید پودر کاکائو می‌کنند تا کیفیت و مزه موردنیاز خود را از این دانه‌ها بگیرند.
2- برای صاحبان کارخانه‌های شکلات‌سازی، هدف، رسیدن به یک فرمول خاص است که بتوانند بارها و بارها از آن استفاده کنند تا به تولید انبوه برسند اما کارگاه‌هایی که شکلات‌های دست‌ساز تولید می‌کند، بیشتر دغدغه تولید محصولات با تنوع بالا و کیفیت بی‌نظیر خاص هر مشتری را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند.
3- فردی که در تولید شکلات دست‌ساز فعالیت دارد، این کار را هنری می‌داند که باید به بهترین نحو انجام شود اما افرادی که شکلات کارخانه‌ای تولید می‌کنند تنها به تولید شکلاتی با کمترین هزینه و بیشترین میزان تولید فکر می‌کنند تا بتوانند نام تجاری خود را در بازار حفظ کنند.

 

شکلات دست‌ساز را می‌توان به‌راحتی از نوع کارخانه‌ای آن متمایز کرد، همه‌چیز از عطر، طعم و شکل ظاهری این شکلات بیشتر مانند یک اثر هنری است تا یک خوراکی ساده.

راه‌های شناخت شکلات خوب از بد

تشخیص شکلات مرغوب از شکلات نامرغوب کار چندان سختی نیست. ذائقه انسان به‌راحتی توان این تشخیص را دارد؛ اما نکاتی را برای تشخیص سریع‌تر شکلات مرغوب از بی‌کیفیت اینجا اشاره‌کرده‌ایم. این موارد درباره شکلات‌های دست‌ساز نیز صدق می‌کند؛ یعنی در شکلات‌سازی سنتی و دست‌ساز نیز امکان تقلب و استفاده از متر یال نامرغوب وجود دارد.

بوی شکلات بدهد

تمامی نمانام‌هایی که از ترکیبات نامرغوب برای تولید محصولات خود استفاده می‌کنند، محصول نهایی آن‌ها بوی نامطبوعی دارد. همچنین ممکن است شکلاتی که خریداری کرده‌اید، هیچ‌گونه عطری نداشته باشد. زمانی که شما شکلات دست‌ساز خود را بو می‌کنید باید کاملاً عطر شکلات داشته باشد در غیر این صورت شکلات شما از مواد نامرغوب و بی‌کیفیت تهیه‌شده است. گاهی هم وقتی شکلاتی دست‌ساز در فضای باز قرار گیرد، بوی محیط را به خود جذب می‌کند و دیگر عطر خوب شکلات در آن باقی نمی‌ماند. این موضوع نشان‌دهنده این است که شکلاتی که خریداری کرده‌اید، مدت‌زمان زیادی است که تولیدشده و محیط نگهداری آن مناسب نبوده است. در مورد شکلات دست‌ساز این شانس وجود دارد که قبل از خرید آن را بو کنید.

READ  همه چیز درباره شکلات!

شکلات مرغوب، ترد است

هنگامی‌که قصد مصرف شکلات دارید، آن را بشکنید. وقتی‌که این کار را انجام می‌دهید خوب به صدای آن توجه کنید. شکلات‌هایی که از مواد اولیه مرغوب ساخته‌شده‌اند، کاملاً صدای شکستن آن‌ها به گوش می‌رسد که این نشان‌دهنده ترد بودن آن است. پس از شکستن به لبه‌های هر دو قسمت شکسته شده توجه داشته باشید زیرا شکلاتی که ترد باشد دندانه‌هایی پس از شکستن بر جای می‌گذارند. لازم به ذکر است این روش برای شکلات‌های تخته‌ای دست‌ساز عملی‌ است.

شکلات دست‌ساز مرغوب طعم و مزه خوبی می‌دهد

همه ما شکلات را برای طعم و مزه بی‌نظیر آن خریداری می‌کنیم و این طعم و مزه یکی از راه‌های شناخت شکلات باکیفیت محسوب می‌شود. شکلات‌هایی که کیفیت بالایی دارند طعم خوب شکلات را به ما هدیه می‌دهند. اگر کارگاهی از مواد نگهدارندِ یا افزودنی‌های خوراکی استفاده کند، شما مزه شکلات را کمتر هنگام مصرف احساس می‌کنید. شکلات پس از دردهان گذاشتن، باید به‌راحتی ذوب شود و عطروطعم آن دردهان پخش شود.

شکلات مرغوب براق است

هنگامی‌که بسته شکلات خود را باز می‌کنید اولین موردی که می‌بینید براق بودن شکلات است. شکلات‌هایی که از مواد اولیه مرغوب استفاده می‌کنند سطحی یکدست و براق دارند. این مورد یکی از مهم‌ترین روش‌های شناخت شکلات خوب است که باید به آن توجه داشته باشید.

شکلات‌هایی با درصد خلوص بالا

بسیاری از ما میدانیم که شکلات‌های تلخ برای سلامتی ما مفید هستند، عموماً علاقه داریم که از شکلات‌های شیرین استفاده کنیم. هنگامی‌که شکلاتی با درصد خلوص کاکائو بالا سفارش می‌دهید، میدانید که این شکلات بیشتر از چه موادی تشکیل‌شده است و برای سلامتی شما مفید است. شکلات‌هایی که درصد بالاتری کاکائو دارند، در تولید آن‌ها از شکر کمتری استفاده‌شده و مواد اضافی و افزودنی آن کمتر است. برای همین تأکید می‌شود که از شکلات تلخ دست‌ساز استفاده کنید.

از کارگاه‌هایی شکلات دست‌ساز را تهیه کنید که مجوز دارند

بعضی از کارگاه‌هایی که به تولید شکلات دست‌ساز فعالیت دارند، هیچ‌گونه مجوزی برای فعالیت خود ندارند و ممکن است که از اصول بهداشتی برای ساخت محصولات خود پیروی نکنند. بسیاری از این کارگاه‌ها به‌جای اینکه از کره کاکائو استفاده کنند، از روغن پالم یا مواد دیگری که برای سلامتی مضر است، استفاده می‌کنند. برای همین حتماً از فروشگاهی خرید خود را انجام دهید که اطمینان دارید، برای کار خود مجوز دارند. علاوه بر آن مجوز بهداشت داشتن یک کارگاه به شما این اطمینان را می‌دهد که افراد شاغل در آن از بیماری‌های مسری خاصی که هنگام تهیه شکلات ممکن است به شما منتقل شود، بررسی می‌شوند.

خواص شکلات دست ساز
درباره خواص شکلات دست ساز

امروزه با تنوع انواع محصولات تولیدی شکلات دست‌ساز مهم‌ترین عامل در برجسته شدن یک برند یا محصول کیفیت بالای آن است.

فواید خوردن شکلات دست‌ساز برای سلامتی

خوردن انواع شکلات خصوصاً شکلات دست‌ساز برای بدن بسیار مفید است. دلیل تأکید دست‌ساز بودن شکلات هم همان‌طور که در فوق به آن اشاره شد، استفاده نکردن از مواد نگهدارندِ و افزودنی‌های غیر ارگانیک است. بسیاری از افراد فقط برای طعم خوبی که شکلات دارد، از آن استفاده می‌کنند؛ اما این ماده خوشمزه خواص بسیار زیادی دارد و برای سلامتی نیز بسیار مفید است.
فواید شکلات عبارت‌اند از:

شکر کمتر

شکلات به دلیل عطروطعمی که دارد، به میزان زیادی شکر نیاز ندارد. از این لحاظ می‌توان شکلات را جزو شیرینی‌های کم‌خطر به‌حساب آورد. برای همین بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که همراه با نوشینی خود از شکلات استفاده کنند. همچنین مقدار کمی از شکلات می‌تواند قند موردنیاز بدن را تأمین کند.

آنتی‌اکسیدان‌ها

شکلات دارای آنتی‌اکسیدان‌های مختلفی است که برای سلامتی بسیار مفید است. این آنتی‌اکسیدان‌ها برای جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار مناسب هستند. شکلات همچنین فشارخون را کنترل می‌کند و مانع فشار بالای خون به قلب می‌شود. آنتی‌اکسیدان‌ها همچنین برای پیشگیری از سرطان بسیار توصیه می‌شوند. برای اینکه تنی سالم داشته باشید حتماً این ماده خوراکی را وارد وعده‌های روزانه خود کنید.

بهبود عملکرد مغز

خوردن شکلات به عملکرد مغز کمک می‌کند. ترکیبی به نام توبرومین که در شکلات موجود است، مشابه کافئین عمل می‌کند که باعث عملکرد بهتر مغز می‌شود. همچنین مصرف این ماده برای افزایش مقاومت مینای دندان نیز توصیه می‌شود.

مواد ارگانیک و طبیعی

شکلات دست‌ساز دارای مواد ارگانیک است که در مقایسه با شکلات‌های کارخانه‌ای به بدن مواد مفیدی می‌رساند. مواد موجود در شکلات‌های دست‌ساز به دلیل اینکه با دقت انتخاب می‌شود و تمامی مواد ارگانیک است، ویتامین‌ها و مواد ارزشمند بیشتری در خود دارد.

بهبود خلق‌وخو

از دیگر فوایدی که شکلات برای سلامتی دارد، آن است که به خلق‌وخوی شما کمک می‌کند. شما می‌توانید با خوردن یک قطعه شکلات، اخلاق خود را بهتر کنید. روزهایی که حوصله ندارید یا به‌اصطلاح از دنده چپ بیدار شده‌اید، می‌توانید با خوردن شکلات روز خود را بسازید. با خوردن شکلات هورمون سروتونین در بدن بیشتر ترشح می‌شود. سروتونین هورمون شادی‌آوری است که به شما لذت و احساس خوب را القا می‌کند.

چربی کمتر

در ساخت شکلات‌های دست‌ساز از چربی کمتری استفاده می‌شود و شما با خوردن این شکلات‌ها به بدن خود آسیب نمی‌زنید. این شکلات‌ها همچنین مواد افزودنی و مواد مصنوعی خوراکی ندارند؛ بنابراین با خوردن شکلات‌های دست‌ساز مواد مفید بیشتری به بدن خود می‌رسانید.

جوان‌سازی

با خوردن شکلات خود را جوان‌تر نشان می‌دهید. شکلات ترکیباتی دارد که به جوان‌سازی پوست بسیار کمک می‌کند و مانع از پیری زودرس پوست می‌شود. این مواد همچنین باعث‌ترمیم بهتر پوست شده و چروک‌های روی صورت را کاهش می‌دهد. برای همین شما با مصرف شکلات می‌توانید پوست خود را جوان‌تر کنید. البته شکلات‌های بالای 70 درصد خلوص بیشتر به این روند کمک می‌کنند.
مصرف شکلات می‌تواند به‌سلامتی شما کمک بزرگی کند اما با مصرف بیش‌ازاندازه آن ممکن است با مشکلاتی نیز دست‌وپنجه نرم کنید. هر ماده‌ای که بیش‌ازاندازه مصرف شود، ممکن است که به‌سلامتی انسان لطمه بزند و نتیجه معکوس بدهد. برای همین باید در خوردن شکلات حد متعادل را رعایت کنید تا با این مشکلات مواجه نشوید.
مصرف متناوب شکلات دست‌ساز به دلیل کیفیت مواد به‌کاررفته در تولید آن برای بدن بسیار مفید است و نقش حائز اهمیتی در بهبود عملکرد بخش‌های مختلف آن دارد.

طعم‌های مختلف شکلات دست‌ساز

شکلات دست‌ساز طعم‌های بسیار متنوعی دارد که هرکسی با توجه به سلیقه‌ای که دارد، می‌تواند از یکی از این طعم‌ها لذت ببرد. این شکلات‌ها طعم‌های مختلفی مانند موارد زیر دارند:

شکلات آجیلی

یکی از محبوب‌ترین شکلات‌هایی که به‌صورت دست‌ساز تولید می‌شوند، شکلات مغز دار است. این شکلات‌ها در انواع شیری، سفید و تلخ با مغرهایی مانند پسته، بادام و فندق تولید می‌شوند. شکلات دست‌ساز مغز دار به دلیل این معروف هستند که در داخل آن‌ها از بهترین آجیل‌های موجود استفاده می‌شود که هر فردی با خوردن آن‌ها طعم واقعی شکلات و آجیل را در کنار هم می‌چشد. کارگاه‌های معروف شکلات‌سازی آجیل‌های اعلا را خریداری می‌کنند و آن‌ها را با توجه به خصوصیاتی که هرکدام دارند، سرخ می‌کنند تا طعم هر آجیل به همان صورت باقی بماند و نسوزد.

کارامل

شکلات‌هایی که طعم کارامل دارند محبوب بسیاری از افراد است زیرا طعم شیرینی خاصی دارند که همه را به خود جذب می‌کنند. شکلات‌هایی که درون آن‌ها با سس کارامل پرشده است وقتی‌که دردهان گذاشته می‌شود در ابتدا طعم شکلات بر زبان جاری می‌شود و سپس طعم خوب کارامل را به فرد اهدا می‌کند.

ترافل شکلاتی

یکی از خوشمزه‌ترین انواع شکلات دست‌ساز ترافل است که داخل آن را با گاناش پر می‌کنند و بر روی آن آجیل‌های مختلف، توت و میوه‌های مختلف قرار می‌دهند که بسیاری از شیفته خود کند. این شکلات در جهان محبوبیت بسیار زیادی دارد زیرا خوشمزگی آن مثال نزدنی است. ترافل انواع بسیاری دارد و خود دسته‌بندی‌های مختلفی را شامل می‌شود. ترافل‌های خرمایی، مغز دار، نعنایی، بادامی، چیپس شکلات و تافی از انواع این دسته هستند.

نارگیل

از دیگر طعم‌های محبوب شکلات دست‌ساز، نارگیل است که برای بسیاری طعم آشنایی را یادآور می‌شود. از نارگیل به‌صورت رنده شده یا همان پودر استفاده می‌کنند یا اینکه از آب این میوه خوشمزه برای پر کردن شکلات‌ها بهره می‌برند. شکلات‌های نارگیلی به دلیل شکل ظاهری که دارد معمولاً برای مراسم‌های مختلف مانند جشن نامزدی نیز استفاده می‌شود.

READ   1 تا 99 راه‌اندازی بوتیک شکلات

شیری

معروف‌ترین شکلاتی که تاکنون در جهان وجود داشته، شکلات شیری است. برای ساخت این شکلات از کاکائو، کره کاکائو و شیر و شکر استفاده می‌کنند. این نوع شکلات‌ها با توجه به خلوص کاکائویی که هر فرد علاقه دارد، ساخته می‌شود و بسیاری از کارگاه‌های شکلات‌سازی برای اینکه محصول خود را سالم‌تر به مشتری دهند، از شکر قهوه‌ای استفاده می‌کنند.

تلخ

بعضی از افراد به شکلات تلخ علاقه بیشتری نشان می‌دهند زیرا علاقه دارند که شکلاتی سالم با درصد چربی و قند پایین استفاده کنند. معمولاً شکلات‌هایی که بالای 70 درصد هستند در دسته‌ی شکلات‌های تلخ قرار می‌گیرند. این نوع شکلات‌ها برای سلامتی بسیار مفید هستند و طعم کاکائوی بیشتر در خوددارند.

سفید

شکلات دست‌ساز سفید از کره کاکائو تهیه می‌شود که طعمی شیرین و دل‌چسب دارد. این شکلات اگر به‌صورت کارخانه‌ای تولید شود، بیشتر دارای روغن پالم یا مواد افزودنی دیگر است که طعم کاکائو را کمتر می‌توانید احساس کنید و طعم غالب آن وانیل است.

میوه‌ای

از دیگر طعم‌هایی که برای شکلات دست‌ساز استفاده می‌کنند، میوه است. میوه‌های خشک مانند کرن بری، توت‌های مختلف و کشمش را درون شکلات قرار می‌دهند تا طعم خوب شکلات همراه با آن‌ها طعمی خاص پیدا کند. این شکلات در جهان از محبوب‌ترین طعم‌های شکلات محسوب می‌شود.
مهم‌ترین مزیت شکلات دست‌ساز به دیگر نمونه‌ها امکان سفارش آن با هر طعمی است که شما آن را می‌پسندید. فرین کوکوآ در تلاش است تا بهترین مزه شکلات را به سلیقه شما برایتان فراهم کند.

چرا قیمت شکلات‌ دست‌ساز بیشتر از نوع کارخانه‌ای آن است؟

شاید بسیاری از افراد این سؤال را داشته باشند که شکلات‌های دست‌ساز قیمت بالاتری نسبت به شکلات‌های کارخانه‌ای دارد و این تفاوت قیمت در چیست؟ این سؤال را می‌توان با مطرح کردن 2 دلیل پاسخ داد.

سازندگان شکلات دست‌ساز از مواد گران‌تری استفاده می‌کنند:

شاید در ابتدا این تصور را داشته باشید که شکلات دست‌ساز تنها با کاکائو، شکر و کره کاکائو سروکار دارند و از مواد کمی برای تهیه محصولات خود استفاده می‌کنند؛ اما باید این را بدانید که کره کاکائو یکی از گران‌ترین مواد اولیه در تولید شکلات محسوب می‌شود. کره کاکائو موجب می‌شود تا شکلات نرم‌تر باشد و دردهان آب شود و همچنین به آن طعم خاص کاکائو را بدهد؛ اما متأسفانه در کارخانه‌ها از کره کاکائو صنعتی استفاده می‌کنند که موجب نرم شدن شکلات می‌شود اما در طعم آن هیچ تفاوتی ایجاد نمی‌کند. یا اینکه به‌جای کره کاکائو از لسیتین بهره می‌گیرند که این ماده کاملاً مصنوعی است و به نرم شدن شکلات کمک می‌کند که از طرفی عطروطعم کاکائو را کاهش می‌دهد. درصورتی‌که برای ساخت شکلات دست‌ساز از کره‌ کاکائو، استفاده می‌شود.

تهیه شکلات دست‌ساز زمان بیشتری می‌برد:

شاید در ابتدا فکر کنید که ساخت یک شکلات کار آسانی باشد. بعضی از شکلات‌هایی که به‌صورت دست‌ساز ساخته می‌شوند تا 40 مرحله باید طی شود تا به دست شما برسد. این مراحل از طبخ شکلات در درجه حرارت خاص گرفته تا فیلینگ هایی که با دست داخل شکلات قرار داده می‌شوند، ادامه‌دارند. تمامی این مراحل ممکن است 72 ساعت طول بکشد تا به محصول تبدیل شود. برای اینکه مشتریان بتوانند طعم واقعی شکلات را بچشند بسیاری از افراد روزها بر روی آن کار می‌کنند تا در تمامی مراحل قادر باشند مزه واقعی شکلات را نگه‌دارند و به آن صدمه‌ای وارد نکنند. این در صورتی است که تمامی کارخانه‌های شکلات‌سازی تنها 4 ساعت برای تولید یک شکلات وقت صرف می‌کنند و از انواع طعم‌دهنده‌های مجاز برای نزدیک شدن به مزه شکلات بهره می‌گیرند. برای همین است که می‌گویند، مصرف‌کنندگان شکلات تا زمانی که شکلات دست‌ساز را نخورده باشند نمی‌دانند طعم واقعی شکلات چگونه است.

معروف ترین فروشگاه ذهای شکلات دست ساز دنیا
بزرگترین تولید کنندگان و فروشندگان شکلات دست ساز در دنیا

بهترین مغازه‌های شکلات دست‌ساز جهان

در تمام دنیا عشق به شکلات وجود دارد و بسیاری از افراد علاقه دارند که به معروف‌ترین مغازه‌های شکلات دست‌ساز سر بزنند و از آن‌ها خرید کنند، بهترین شکلات‌هایی که در جهان وجود دارد را امتحان کنند و از خوردن آن‌ها لذت ببرند. این فروشگاه‌های شکلات به‌اندازه‌ای معروف هستند که افراد از سراسر دنیا به دیدن آن‌ها می‌آیند تا حتی اگر شده یک‌بار در زندگی خود طعم این شکلات‌ها را بچشند. این فروشگاه‌ها عبارت‌اند از:

فروشگاه شکلات دست‌ساز ووسگس

این فروشگاه در ایلینوی آمریکا وجود دارد که مالک آن خانمی به نام کاترینا مارکوف است که علاقه دارد تمامی ادویه‌ها و چاشنی‌های شکلات ووسگس را شخصاً امتحان کند و از کیفیت آن‌ها مطمئن شود. فروشگاه اوسگس به تولید ترافل‌های شکلاتی که در آن‌ها از گل و ادویه استفاده می‌شود، شهرت دارد. خانم مارکوف هنر آشپزی خود را در کوردن بلو فرانسه یاد گرفته است و در طی تجربیاتی که در سراسر جهان داشته توانسته به ترکیب گل و ادویه و شکلات دست یابد.

فروشگاه شکلات دست‌ساز ژاک توره

ژاک توره یکی دیگر از فروشگاه‌های شکلات دست‌ساز است که در نیویورک آمریکا وجود دارد. در این فروشگاه نوستالژیک مشتریان می‌توانند هات چاکلت داغ میل کنند و از کافه آن لذت ببرند. فضای این فروشگاه بسیار نوستالژیک است که شمارا به یاد فیلم شکلات می‌اندازد. مشتریان این فروشگاه می‌توانند همراه با هات چاکلت خود نان‌های شکلاتی تازه را نیز میل کنند و از خرید خود لذت ببرند. در این فروشگاه تمامی افراد قادر هستند از مراحل آماده‌سازی شکلاتی که میل می‌کنند، دیدن کنند. کارگاه ژاک توره پنجره‌ای بزرگ به سمت بیرون دارد که هرکسی می‌تواند از بیرون شکلات‌سازی آن را ببیند و از مشاهده شکلات تازه لذت ببرد.این فروشگاه در حال حاضر 5 شعبه در نیویورک و یک شعبه در آتلانتیک سیتی دارد.

فروشگاه شکلات دست‌ساز والرونا

این فروشگاه در سال 1922 در فرانسه تأسیس شد و از آن زمان تاکنون به تولید شکلات‌های دست‌ساز مرغوب شهرت دارد. این فروشگاه برای تولید شکلات‌های خود به سراغ برترین مزارع کاکائو در آمریکای جنوبی، کارائیب و مناطق خاصی در اقیانوس آرام رفته و از آن‌ها مستقیماً دانه‌های کاکائوی مرغوب را خریداری می‌کند. این فروشگاه در سال 2008 از شکلات‌هایی با طعم نمک و ادویه کاری به نام Xocopili رونمایی کرد که تاکنون شکلاتی با این ترکیب دیده نشده بود. شکلات‌های این فروشگاه به‌صورت تخته‌ای تولید می‌شود و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

فروشگاه شکلات دست‌ساز توشر

این فروشگاه شکلات دست‌ساز با بیش از 70 سال سابقه در شهر زوریخ سوئیس بناشده است. مؤسس این فروشگاه تمام دنیا را برای پیدا کردن بهترین آجیل‌ها، کاکائو، میوه و مارزیپان زیر پا نهاد تا بتواند دستورالعمل ساخت شکلات توشر را به دست بیاورد. امروزه فروشگاه توشر از این دستورالعمل برای ساخت بیش از 100 نوع شکلات استفاده می‌کنند و همین دستورالعمل موجب خاص بودن این فروشگاه شده است. برای اینکه شکلات‌های توشر تولید شوند، از هیچ‌گونه مواد شیمیایی و مواد افزودنی استفاده نمی‌شود و تنها گران‌ترین مواد اولیه در آشپزخانه این برند راه دارد. معروف‌ترین شکلات توشر نوعی ترافل شکلاتی است که از ترکیب خامه تازه، شکر، کره و شکلات به دست می‌آید.

فروشگاه شکلات دست‌ساز شارفن برگر

اگر شما نیز از شکلات تلخ بیشتر لذت می‌برید این فروشگاه برای شما بسیار مناسب است. فروشگاه شکلات دست‌ساز شارفن تخصص در ساخت شکلات‌های تلخ دارد که تمامی مراحل ساخت شکلات در کارگاه‌های آن صورت می‌گیرد. دانه‌های کاکائو در آشپزخانه‌های این فروشگاه وارد می‌شود و در طی مراحل خاص، به شکلات تخته‌ای تلخ تبدیل می‌شود. در تمامی مراحل ساخت این شکلات‌ها هیچ‌گونه ابزار صنعتی استفاده نمی‌شود و همه کارها به‌صورت مکانیکی و توسط افراد خبره انجام می‌شود. دانه‌های کاکائو در این آشپزخانه توسط کارشناسان مختلف تست می‌شود تا شکلات‌هایی با ترکیبات عالی به مشتریان خود ارائه دهند. شارفن برگر یکی از کارگاه‌های شکلات دست‌ساز است که هم برای شیرینی‌پزی‌های مشهور شکلات تولید می‌کند و هم به افراد علاقه‌مند به شکلات، شکلات تلخ تخته‌ای می‌فروشد.

فروشگاه شکلات دست‌ساز نورمن لاو

مؤسس شکلات دست‌ساز نورمن لاو خود عاشق شکلات است و این عشق را در محصولات خود به مشتریانش هدیه می‌دهد. اولین چیزی که در مورد شکلات‌های نورمن لاو هر فردی را سر ذوق می‌آورد، ظاهر و شکل آن‌هاست. شکلات‌های نورمن لاو در ظاهر خود ترکیب زیبایی از رنگ‌ها را دارد که به‌صورت پاشیدن یا به‌صورت دستی بر روی قالب‌ها قرار می‌گیرد. سپس داخل این قالب‌ها را با شکلات‌های بلژیکی، فرانسوی و سوئیسی پر می‌کنند تا علاوه بر ظاهر زیبا، عطروطعم دل‌نشینی داشته باشند. از معروف‌ترین شکلات‌های نورمن لاو، می‌توان به شکلات‌های سفید کدوحلوایی اشاره کرد. این شکلات به‌اندازه‌ای زیبا و جذاب است که هرکسی به خوراکی بودن این اثر هنری شک می‌کند.

 

فروشگاه شکلات دست‌ساز ریچارد دانلی

عجیب‌وغریب بودن اولین کلمه‌ای است که برای توصیف شکلات‌های ریچارد دانلی استفاده می‌شود زیرا شکلات‌هایی که دانلی می‌سازد، طعم‌هایی عجیب دارد و شهرت خود را از این راه به دست آورده است. دانلی علاقه دارد که از موادی مانند چای، اسطوخدوس، زعفران، هل و فلفل تند برای طعم دادن به شکلات‌های خود استفاده کند. استفاده از طعم‌های نامتعارف در شکلات‌های بلژیکی و فرانسوی موجب شد تا او بتواند جایزه بهترین صنعتگر را در جشنواره ایتالیا کسب کند. دانلی برای اینکه شکلات‌های دست‌ساز خود را باکیفیت بالایی به مشتریان خود عرضه کند، روزانه تنها 50 پوند شکلات تولید می‌کند که البته همه آن‌ها عجیب نیستند و طعم‌هایی مانند شکلات سفید، فندقی یا کارامل عسلی و وانیلی نیز در میان آن‌ها یافت می‌شود. ریچارد دانلی 10 سال پس از دریافت جایزه خود در ایتالیا فروشگاه شکلات دست‌ساز خود را در سانتا کروز کالیفرنیا تأسیس کرد.

READ  کسب درآمد از مهارت تولید شکلات دست‌ساز در سال 2024

فروشگاه شکلات دست‌ساز پوکینی بومبونی

یکی از معروف‌ترین فروشگاه‌های شکلات دست‌ساز در آمستردام، پوکینی بومبونی است. این فروشگاه تمامی شکلات‌های خود را با دست تهیه می‌کند و در تهیه آن‌ها از مواد اولیه و چاشنی‌های درجه‌یک استفاده می‌کند. در این فروشگاه کافه‌ای نیز تعبیه‌شده است که می‌توانید پس از خرید، در پشت یک میز بنشینید و از منظره شکلات‌های روبرویتان لذت ببرید. این فروشگاه برای افرادی که به دنبال ترکیبات خوشمزه شکلات با انواع ادویه‌ها هستند، بسیار مناسب است، زیرا شکلات‌های پوکینی بومبونی بااینکه تنوع کمی دارد اما برای تهیه آن‌ها از ترکیبات بسیار جذابی استفاده‌شده است.

فروشگاه شکلات دست‌ساز گودیوا

شکلات‌های دست‌ساز گودیوا یکی از معروف‌ترین شکلات‌های بروکسل بلژیک محسوب می‌شود. خانواده دریپس در سال 1920 شکلات‌سازی را به‌عنوان شغل خانوادگی خود انتخاب کردند که توانستند شکلات‌های مغز دار پرالین خود را به مغازه‌ها و فروشگاه‌های دیگر به فروش برسانند. یکی از افراد این خانواده یعنی ژوزف دریپس در سن 14 سالگی وارد این شغل خانوادگی شد و توانست بااستعداد خارق‌العاده خود به درجه استادی شکلات دست پیدا کند. او تأثیرگذارترین فرد در خانواده دریپس بود که شغل خانوادگی خود را گسترش داد و اولین شکلات‌های انحصاری این خانواده را به بازار عرضه کرد. شکلات‌های انحصاری ژوزف دریپس کیفیت بالایی داشتند که دربسته‌ بندی‌های طلایی‌رنگ وارد بازار شدند. درپس نام این شکلات‌ها را گویدا گذاشت تا مانند طعم و ظاهر این محصول، نامی خاص و زیبا داشته باشد.

 

فروشگاه شکلات دست‌ساز ریچارت

این شکلات فروشی یکی از بهترین شکلات‌های دست‌ساز فرانسه را تأمین می‌کند. شکلات‌های ریچارت که با استفاده از دستورالعمل خاص این فروشگاه تولید می‌شود، به شما تضمین می‌کند که یکی از تصفیه‌شده‌ترین شکلات‌های جهان را در اختیارتان قرار می‌دهد. این شکلات‌های دست‌ساز به‌اندازه‌ای باکیفیت هستند که تاکنون موفق به دریافت 7 روبان آبی و جایزه‌های معتبر شکلات‌سازی در فرانسه شده‌اند. شکلات‌سازی ریچارت بااینکه مهارت بسیاری در تهیه شکلات‌های خوشمزه و زیبا دارد، اما هنوز هم بر روی رنگ و طعم‌های متفاوت شکلات تحقیق می‌کند تا بتواند شکلاتی خاص و درعین‌حال چشم‌نواز را به مشتریان خود عرضه کند.

شکلات‌های ریچارت یکی از گران‌ترین شکلات‌های جهان است. یکی از پکیج‌هایی که این شکلات‌سازی به مشتریان خود ارائه می‌شکند، شامل یک جعبه چوبی است که 7 طبقه دارد و در آن دماسنج و رطوبت‌سنج نیز گنجانده‌شده است و در داخل هر طبقه شکلات‌های بی‌نظیر ریچارت وجود دارد. جالب است بدانید که قیمت این پکیج 850 دلار است.
شکلات دست‌ساز یکی از صنایع انحصاری در جهان است که افراد کمی می‌توانند مهارت لازم برای ساخت آن را به دست آورند. دلیل آن‌هم تخصصی بودن این کار و عشق و علاقه وافر به شکلات و طعم‌های خاص است که عامل موفقیت در این راه می‌شود.

کاربردهای شکلات دست‌ساز

شکلات‌های دست‌ساز برای مناسبت‌های مختلف کاربردهای زیادی دارد. بسیاری از افراد برای اینکه علاقه و اهمیت خود را نسبت به فرد مقابل نشان دهند، از این شکلات‌ها استفاده می‌کنند. این شکلات‌ها به نسبت شکلات‌های کارخانه‌ای تنوع بسیار بالاتری دارند که می‌توانید از این تنوع برای نزدیک شدن به سلیقه افراد مختلف استفاده کنید. کاربردهای شکلات دست‌ساز عبارت‌اند از:

تبلیغات

بسیاری از شرکت‌های مختلف برای اینکه برند خود را به دیگر سازمان‌ها و شرکت‌ها معرفی کنند، از شکلات‌های دست‌ساز با جعبه‌های شیک و رسمی استفاده می‌کنند. این شکلات‌ها مزیتی که دارند این است که بر روی جعبه‌ها می‌توان لوگو یا اسم برند را حکاکی کرد. با این کار افراد مختلف به خاص و شیک بودن آن سازمان پی برده و از خوردن شکلات‌ها نیز لذت می‌برند.

عاشقانه

برای شیرین کردن کام یار و همسر خود از شکلات‌های عاشقانه استفاده کنید. این شکلات‌ها که معمولاً شیرین و طعم دار انتخاب می‌شوند، اشکال عاشقانه دارند. شکلات‌هایی که اشکال قلب دارند و جعبه‌های آن‌ها قرمزرنگ است، مناسب عشاق تولید می‌شوند. بسیاری از افراد برای نشان دادن شیرینی عشق خود از این شکلات‌های دست‌ساز استفاده می‌کنند. بر روی تمامی بسته‌هایی که سفارش می‌دهید، می‌توانید اسم عشق خود را حکاکی کنید یا به‌جای شکل قلب شکلات‌ها، سفارش متنی عاشقانه بدهید که با شکلات درست‌شده‌اند.

جشن تولد

یکی از بهترین کادوهایی که در روز تولد فردی می‌توان هدیه داد، شکلاتی با طعم دلخواه متولد با تصویری زیبا بر روی بسته است. کاربرد شکلات دست‌ساز برای تولد بسیار زیاد است. شما می‌توانید ایده خود را به کارگاه شکلات‌سازی بدهید و از آن‌ها بخواهید که شکلاتی باسلیقه فرد متولد تهیه کنند. با این کار شما می‌توانید یکی از خاص‌ترین هدیه‌های خوشمزه را به عزیزان خود هدیه دهید. بسته‌بندی‌هایی که برای این مناسبت انتخاب می‌شوند، می‌توانند دارای پیام تبریک با متن دلخواه باشند.

بارداری و جشن تعیین جنسیت

در سال‌های اخیر یکی از جشن‌هایی که با استقبال روبرو شده است، جشن بارداری و تعیین جنسیت است. در این جشن زوج‌ها به دنیا آمدن عضوی جدید از خانواده را به دیگران نوید می‌دهند. یا اینکه جنسیت فرزند خود را به‌صورت سورپرایز اعلام می‌کنند. جشن‌هایی مانند تعیین جنسیت فرزند، قسمت‌هایی غافل‌گیر کننده دارد که برای اینکه کسی قبل از این جشن از جنسیت فرزند آگاه نشود جواب را در کیک یا شکلات پنهان می‌کنند. با بریدن آن‌ها متوجه پسر یا دختر بودن فرزند خود می‌شوند. افرادی که این جشن را برای فرزند خود تدارک می‌بینند، می‌توانند از شکلات‌های جذاب برای سورپرایز شدن استفاده کنند. شکلات‌هایی که با مواد آبی پرشده است به معنی پسر بودن تلقی می‌شود و شکلات‌هایی که در آن از کرم صورتی استفاده کرده‌اند، نوید دختر بودن فرزند آینده را به دیگران می‌دهد.

ارسال پیام

یکی کاربردهای شکلات دست‌ساز این است که می‌توانید درخواست یا پیام خود را به‌صورت شکلات به دیگران منتقل کنید. درخواست ازدواج و پیام تبریک از بیشترین پیام‌هایی است که از طریق شکلات به دیگران منتقل می‌شود. با استفاده از شکلات‌هایی که سفارش داده‌اید، می‌توانید پیام خود را عاشقانه کنید و دیگران را از دریافت آن پیام غافلگیر کنید.

مناسبت‌های شغلی

یکی از بزرگ‌ترین مناسبت‌هایی که در جهان وجود دارد، مناسبت‌های شغلی است. برای تشکر از معلمین، مهندسین، پرستاران و پزشکانی که خدمات بی‌شماری را به انسان‌های جامعه ارائه می‌دهند، بهترین هدیه شکلات است. شکلات‌هایی که بر روی آن‌ها تبریک روز شغلی آن‌ها نوشته‌شده است، می‌تواند خستگی را از این عزیزان بزداید. این شکلات‌ها علاوه بر پیام تبریک، به انسان‌ها طعم خوشی را هدیه می‌دهد که مقداری از زحمات آن‌ها را جبران می‌کند.

اعیاد مذهبی

همه ما برای شیرین‌کامی در اعیاد مختلف از شکلات استفاده می‌کنیم و برای تبریک به همدیگر از این ماده خوشمزه تعارف می‌کنیم. ما ایرانی‌ها اعیاد زیادی در تقویم خودداریم که بیشتر آن‌ها از اسلام به ما رسیده است. اعیادی مانند عید فطر که تبریک یک ماه مهمان خدا بودن و نماز و روزه خالصانه است. یا عید قربان که در آن حجاج بندگی و زیارت از خانه خدا را جشن می‌گیرند. این اعیاد به دلیل خاص بودن نیاز به شکلات‌هایی خاص دارند. شکلات‌هایی با اشکال مختلف و بسته‌بندی‌های متنوع که برای این اعیاد همخوانی دارند، از بهترین شیرینی‌هایی است که می‌توان به عزیزان خود کادو داد.

جشن نامزدی یا عروسی

بسیاری از افراد برای اینکه جشن‌های عروسی یا نامزدی خود را خاص‌تر کنند از شکلات‌هایی که برای این مراسم سفارش داده‌اند، استفاده می‌کنند. حتی ممکن است که افرادی که به یک جشن نامزدی دعوت می‌شوند از این شکلات‌ها برای تازه‌عروس و داماد هدیه ببرند تا برای آن‌ها آرزوی شیرین‌کامی این زوج کنند. این شکلات‌ها برای مراسم‌های مختلف، دارای تم‌های مختلف است و هر زوجی با توجه به سلیقه خود یکی از مدل‌های مختلف مزه و شکل را سفارش می‌دهد.

 

نتیجه گیری

شکلات دست‌ساز یکی از بهترین انواع شکلات است که می‌توان از آن‌ها برای مراسم مختلف استفاده کرد یا اینکه برای مصارف شخصی از آن‌ها لذت برد. مهارت تولید شکلات دست‌ساز از آن مهارت‌های نوپایی است که می‌تواند بسیار پول‌ساز باشد. فرین کوکوآ به‌عنوان مرجع آموزشی، تأمین‌کننده تجهیزات و متر یال حامی اول علاقه‌مندان و تولیدکنندگان شکلات دست‌ساز در ایران است.

منابع:
درباره شکلات های دست ساز

 

2 دیدگاه برای “همه‌چیز درباره شکلات دست‌ساز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *