همه چیز درباره شکلات!

شکلات یکی از محبوب‌ترین مواد غذایی میان اکثر مردم جهان است. این ماده لذیذ با طعم دل‌نشینی که دارد توانسته سهم بالایی از تجارت مواد غذایی را در جهان به خود اختصاص دهد و افراد زیادی را طرفدار خود کند. محبوبیت این ماده تا حدی است که افراد زیادی به آن اعتیاد پیدا می‌کنند و باید روزانه چند صد گرم از آن را مصرف کنند. این محبوبیت را در کمتر خوراکی دیگری می‌توان یافت، از همین رو است که بهترین مزه را در بین مواد خوراکی، به شکلات نسبت می‌دهیم. بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌های تولید شکلات از این محبوبیت استفاده کرده و اقدام به تولید مزه‌های مختلف آن کرده‌اند. مزه‌هایی که هر فرد با هر سلیقه غذایی نمی‌تواند دست رد به سینه آن بزند.

محصولی برای خوشحالی عمیق

شاید تاکنون به اهمیت شکلات در زندگی خود توجه نکرده باشیم و ندانیم که چقدر از کشف این ماده خوشحال هستیم. وقتی که می‌خواهیم به خانه دوستان و آشنایان خود برویم، به اولین چیزی که برای خرید فکر می‌کنیم، شکلات است. یا حتی وقتی که ناراحت هستیم و احساس خوبی نداریم از شکلات برای بهتر شدن حال روحی خود استفاده می‌کنیم. کاربرد این ماده در زندگی ما اصلاً کم ارزش و نادیده گرفتنی نیست. در بین ایرانی‌ها استفاده از شکلات بسیار مرسوم است، دلیل آن هم ساده است ما عموماً به نوشیدن چای در طول روز علاقه داریم که معمولاً همراه با مواد خوراکی شیرین صرف می‌شود. برای همین شکلات را بهترین گزینه می‌دانند و علاقه دارند که چای خود را با آن میل کنند. زیرا شکلات در کنار یک نوشیدنی گرم لذت آن را چندین برابر می‌کند.

اما آیا تا به حال به میزان اطلاعاتی که در مورد این ماده لذیذ دارید، فکر کرده‌اید؟

آیا میدانید که شکلات چه تاریخچه‌ای دارد؟ یا اینکه چند نوع دارد؟ یا حتی اینکه این ماده چه ارزش غذایی دارد و استفاده از آن چه فوایدی برای بدن دارد؟ برای اینکه در مورد خوشمزه‌ترین ماده دنیا اطلاعات بیشتری به دست آورید به ادامه مقاله توجه کنید.

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:

 • تاریخچه شکلات
 • ارزش غذایی شکلات
 • آشنایی با فواید مصرف شکلات
 • آیا شکلات مضر است؟  
 • انواع شکلات
 • 15 طعم عجیب در شکلات
 • محبوب‌ترین طعم‌های شکلات
 • فستیوال شکلات
 • دستور پخت شکلات در خانه
 • مارک‌های معروف شکلات
 • شکلات برای مناسبت‌های مختلف

تاریخچه شکلات

برای اینکه با تاریخچه شکلات آشنا شوید، باید بدانید که برای ساخت این ماده از کاکائو استفاده می‌کنند. گیاه کاکائو قدمت بسیار زیادی دارد. این گیاه تاریخچه‌ای بیش از 5 هزار سال دارد و در منطقه‌های آمریکای مرکزی و جنوبی کشت می‌شد. این گیاه در میان مردم بومی به عنوان نوشیدنی و خوراک یا حتی دارو استفاده می‌شد. در بین آمریکایی‌ها این دانه به اندازه‌ای ارزش داشته که از آن به عنوان پول برای خرید کالاها و مبادلات پایاپای نیز کاربرد داشته است. 

مایاها و نوشیدنی مقدس شکلات

تاریخچه شکلات را می‌توان در مایاهای باستان و حتی قبل از آن در میان قبایل باستانی جنوب مکزیک ردیابی کرد. کلمه شکلات ممکن است تصاویری از میوه‌های آب‌نبات شیرین و ترافل‌های خوشبو و خوشمزه را برایتان به تصویر بکشد ، اما شکلات امروزی تنها کمی شبیه شکلات گذشته است. در طول تاریخ ، جالب است بدانید که شکلات یک نوشیدنی مورد احترام اما تلخ بود ، نه یک غذای شیرین و خوراکی.

تاریخ ورود کاکائو به اروپا

کریستف کلمب کاشف قاره آمریکا و همراهانش اولین اروپایی‌هایی بودند که توانستند طعم و مزه کاکائو را بچشند. او این دانه خوشمزه را هنگامی یافت که یک قایق، کاکائو را در خود انبار کرده بود. آن زمان نوشیدن دم‌نوش کاکائو برای بومی‌ها به منزله‌ی شامی شاهانه بود. تاریخ دقیق ورود کاکائو به اروپا دارای ابهاماتی است اما گفته می‌شود هنگامی که اسپانیایی‌ها به منظور فتح مکزیک به این کشور آمدند، دانه کاکائو را به ملکه اسپانیا پیشکش کردند و این گونه بود که شهرت شکلات در میان اروپاییان افزایش پیدا کرد.

تولد هات چاکلت

از اواخر قرن شانزدهم (1585) واردات شکلات به یکی از تجارت‌های مهم تبدیل شد. جالب است بدانید که لوکس بودن کاکائو در اروپا نیز ادامه داشت و تنها افراد مرفه و پولدار اروپایی می‌توانستند طعم آن را بچشند. در آن زمان از کاکائو به عنوان نوشیدنی استفاده می‌کردند و به دلیل اینکه طعم تلخی داشت به آن مقداری شکر اضافه می‌شد. افزودن انواع طعم دهنده‌ها به نوشیدنی شکلات (هات چاکلت) مانند دارچین، شکر، وانیل و … به محبوبیت و شهرت این ماده در اروپا بسیار کمک کرد.

گیاه کاکائو

گیاه کاکائو که برای ساخت شکلات استفاده می‌شود، درختی بسیار بلند با قدی 4 تا 10 متر است که در تمام فصول گل‌های قرمز و رنگی خود را حفظ می‌کند. میوه‌هایی که این گیاه دارد، شبیه خیار است و رنگی زرد دارد که در داخل هرکدام از این میوه‌ها 25 تا 45 دانه کاکائو یافت می‌شود. شکل ظاهری میوه‌های کاکائو بیشتر شبیه به غلاف‌های لوبیا است که داخل آن دانه کاکائو قرار دارد.

برای اینکه بتوان از دانه‌های کاکائو استفاده کرد، باید میوه کاکائو را در انباری ذخیره کرد و مدتی در آنجا نگه داشت تا پوسته میوه کاملاً بپوسد، سپس دانه‌های آن را استخراج می‌کنند. برای اینکه بتوان راحت‌تر از دانه‌های کاکائو استفاده کرد، آن را آسیاب می‌کنند که به آن پودر کاکائو گفته می‌شود.

برای اینکه نیم کیلو پودر کاکائو به دست بیاید، باید 400 دانه کاکائو را آسیاب کرد که این کار مستلزم داشتن باغی پر از درخت‌های کاکائو است. همین امر هم دلیل بر گران بودن محصولات مرتبط با آن است.

تولید شکلات

برای طعم خوب شکلات‌های امروزی باید از هلندی‌ها تشکر ویژه‌ای کنیم زیرا آن‌ها در سال 1828  موفق به ایجاد روشی شدند که در آن چربی کاکائو گرفته می‌شد و از مابقی دانه‌های کاکائو پودر کاکائو تولید می‌کردند. در آن زمان به چربی گرفته شده از کاکائو، کره کاکائو گفته می‌شد. سپس با استفاده از روشی دیگر، توانستند مزه‌ی تلخ کاکائو را با قلیایی کردن آن از بین ببرند. با این کار اولین قدم‌ها برای تولید شکلات برداشته شد و افراد به فکر تولید خوشمزه‌ترین خوراکی جهان در سطح انبوه پرداختند. کونراد جوناس ون هوتنCoenraad  Johannes van Houten ، شیمیدان هلندی اولین شخصی بود که راهی برای تبدیل دانه‌های کاکائو به پودر کاکائو با استفاده از نمک‌های قلیایی کشف کرد. پودر به دست آمده را به سادگی می‌شد با آب مخلوط کرد.

تولد اولین قطعه شکلات

21 سال پس از اختراع مهم هلندی‌ها، جان کدبری توانست اولین قطعه شکلات را اختراع کند که در جنگ جهانی اول سربازهای جنگ عامل شهرت شکلات شدند. در سال‌های جنگ از این خوراکی برای افزایش انرژی سربازها استفاده می‌شد و افراد عادی کمتر از وجود شکلات خبر داشتند. سربازها با خوردن این ماده و تعریف از طعم خوب آن به دیگران باعث شهرت آن شدند. این شهرت به اندازه‌ای رسید که کارخانه‌های شکلات سازی به فکر تولید مزه‌های جدید افتادند.

با اینکه شکلات قدمت زیادی ندارد اما کاکائو بیش از هزار سال است که در جهان وجود داشته و بومی‌های آمریکایی از آن به عنوان کالای لوکس و نوشیدنی مقدس یاد می‌کردند.

ارزش غذایی شکلات

جدول ارزش غذایی صد گرم شکلات به شرح زیر است:

جدول ارزش غذایی شکلات

آشنایی با فواید مصرف شکلات

همه ما به خوردن شکلات عادت داریم و آن را یکی از لذت‌های خوراکی می‌دانیم، اما شاید تا به حال به این ماده و خواصی که دارد نگاه نکرده باشیم.  خوردن مقادیر مناسبی از شکلات باعث می‌شود که سیستم بدن ما بهتر بتواند کار کند و از بروز بسیاری بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. شاید بومی‌های آمریکا از این خواص اطلاع داشتند و برای همین از کاکائو به عنوان دارو یاد می‌کردند!

متخصصان  با تحقیق بر روی دانه‌های شکلات توانستند به فواید شکلات و تأثیری که بر روی درمان و پیشگیری بیماری‌ها دارد، دست یابند. از خواص مهم این ماده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

 1- پیشگیری و درمان بیماری‌های روحی:

شاید  تاکنون افرادی را دیده باشید که وقتی عصبانی هستند، شکلات می‌خورند و پس از استفاده از آن احساس بهتری دارند. این افراد در واقع از خواص شکلات برای آرام‌تر شدن خود استفاده می‌کنند زیرا شکلات موادی مانند  فلاونول و متیل اکسانتین دارد که به آرام‌تر شدن افراد و القا احساس شادی به آن‌ها کمک می‌کند و از این طریق آن‌ها را از حالات روحی آزار دهنده در امان می‌دارد. امروزه نقش شکلات در درمان افسردگی ثابت شده است و استفاده روزانه مقادیر مناسبی از کاکائو می‌تواند افسردگی را کاهش دهد و اضطراب را از افراد دور نگه دارد.

 

2- رفع خستگی:

شکلات‌هایی که دارای مقادیر زیاد کاکائو هستند، مانند شکلات‌های تلخ می‌تواند در درمان بیماری خستگی مزمن تأثیر بسزایی بگذارد و به احساس رضایت در افراد کمک کند.

3- با شکلات عاشق شوید

هنگامی که فردی احساس عاشق بودن دارد، در مغز او ماده‌ای به نام فنتیل آمین تولید می‌شود که به او احساس سرخوشی می‌دهد. جالب است بدانید که در شکلات این ماده وجود دارد و شما با مصرف شکلات، سرخوشی هنگام عاشق شدن را احساس می‌کنید. شکلات دارای مقادیری سروتونین و اندورفین است که به مغز کمک می‌کند تا حس رضایت و شادی داشته باشید. در واقع شما با استفاده از شکلات خود را شاداب‌تر می‌کنید و از ابتلا به افسردگی جلوگیری می‌کنید. شاید دلیل اینکه عشاق از گذشته تاکنون برای معشوق خود شکلات هدیه می‌دانند همین است و با این کار سرخوشی عشق خود را به یارشان منتقل می‌کنند.

4- تقویت حافظه:  

شکلات شما را از زوال حافظه در امان می‌دارد! جالب است بدانید با مصرف شکلات قادر هستید به حافظه خود کمک کنید، زیرا این خوراکی خوشمزه را وقتی می‌خورید جذب مغز می‌شود و ترشح و جذب ماده فلانول را افزایش می‌دهد. فلانول‌ها باعث بیشترشدن جریان خون به مغز می‌شوند و نورون‌ها را سالم نگه می‌دارند و عملکرد آن‌ها را افزایش می‌دهند. فلانول‌ها همچنین موجب محافظت نورون‌ها از رادیکال‌های آزاد می‌شوند. شکلات با تأثیراتی که بر روی حافظه می‌گذارد موجب می‌شود تا احتمال ابتلا به آلزایمر در سلول‌های آن‌ کمتر شود و حافظه بهتری داشته باشید. شکلات تلخ که مقادیر کمتری شکر دارد، برای نوجوانان بسیار تأثیرگذار است و حافظه آن‌ها را تقویت می‌کند. این خوراکی همچنین برای تقویت حافظه بزرگ‌سالان موثر است. اگر آزمونی مهم دارید به شما توصیه می‌کنیم شکلات تلخ بخورید، تا تمامی مطالعات خود را بهتر به یاد داشته باشید و سطح یادگیری خود را افزایش دهید.

5- تأثیرات شکلات تلخ بر روی پوست:

شکلات‌های تلخ مقادیر زیادی آهن، کلسیم و ویتامین‌های A، B1 ، C ، D و E دارند که تمامی این مواد موجب می‌شوند تا شما پوست شاداب‌تر و سالم‌تری داشته باشید. امروزه بسیاری از خانم‌ها به زیبایی خود اهمیت فراوانی می‌دهند و آرزوی داشتن پوستی شاداب، جوان، بدون لکه و آکنه دارند. اگر شما نیز مانند این دسته از افراد هستید پس حتماً شکلات را در وعده‌های روزانه خود جای دهید. زیرا شکلات می‌تواند از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی و اشعه ماورا بنفش محافظت کند. فلاونول موجود در شکلات تیره قادر است تأثیرات منفی آفتاب و اشعه ماورای بنفش بر روی پوست را خنثی کند.

اثر استرس برپوست و کمک شکلات

 هنگامی که بدن در حالت استرس باشد، میزان کلاژن پوست نیز کاهش پیدا می‌کند و موجب پیری زودرس پوست می‌شود. برای اینکه پوست جوانی داشته باشید شکلات را روزانه مصرف کنید. این مصرف شکلات موجب می‌شود که شما از استرس به دور باشید و پوست شما همیشه جوان بماند. بسیاری از ما علاقه داریم که از اسکراب‌های طبیعی استفاده کنیم تا پوستی شفاف و بدون لک داشته باشیم. اسکراب شکلات یکی از بهترین ماسک‌های لایه‌بردار است که می‌توانید با استفاده از آن تمامی لکه‌های تیره و جای آکنه خود را از بین ببرید. تنها کافی است دانه‌های کاکائو را با شکر قهوه‌ای در آسیاب بریزید و آن‌ها را با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر شوند، سپس این ماده را بر روی پوست خود قرار دهید. بگذارید به مدت 20 دقیقه بر روی پوست بماند و سپس صورت خود را با آب سرد بشویید.

6- تقویت استخوان‌ها:

یکی از مواد مغذی که شکلات در خود دارد، کلسیم است. کلسیم موجود در این ماده موجب می‌شود که استخوان‌هایی محکم داشته باشیم و از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. وجود ویتامین‌هایی مانند D و E کمک می‌کند که کلسیم بیشتر در بدن جذب شود و به استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند. برای همین توصیه می‌شود که به کودکان و برای تقویت استخوان‌بندی آن‌ها شکلات بدهید.

7- سلامت قلب:

جالب است بدانید که شکلات قلب و عروق شما را سالم نگه می‌دارد. از مواردی که کاکائو می‌تواند برای بدن انسان مفید باشد، این است که کلسترول خون را تنظیم می‌کند و از انسداد رگ‌های قلبی و عروق بدن نیز جلوگیری می‌کند. کاکائو می‌تواند گردش خون را افزایش دهد و همچنین فشار خون را متعادل نگه دارد. برای اینکه قلب سالمی داشته باشید حتماً از شکلات استفاده کنید.  از مزیت‌های دیگری که شکلات بر روی خون دارد، این است که لخته شدن آن را کاهش می‌دهد و شما با مصرف شکلات سکته‌های قلبی و مغزی خود را کاهش می‌دهید.

READ  همه‌چیز درباره شکلات دست‌ساز

8- خاصیت ضد سرطانی:

در شکلات آنتی اکسیدان‌هایی وجود دارد که برای پیشگیری از سرطان بسیار مفید است. محققان به این نتیجه رسیدند که آنتی اکسیدان می‌تواند در پیشگیری و نابودسازی سلول‌های سرطانی تأثیر مثبتی داشته باشد. یکی از مواد خوراکی که اکسیدان‌های زیادی دارد، کاکائو است. برای همین می‌توانید با استفاده از شکلات خود را از ابتلا به سرطان محفوظ کنید. شکلاتی که مصرف می‌کنید، موجب می‌شود که رشد سلول‌های سرطانی کاهش پیدا کند و بیماری‌های سرطانی را کنترل کند.

9- افزایش انرژی:

شکلات تلخ انرژی زیادی به بدن می‌دهد و برای افرادی که احساس خستگی می‌کنند، بسیار مفید است. این ماده در مدت کوتاهی می‌تواند به شما انرژی زیادی بدهد.

10- مفید برای لاغری:

یکی از موادی که به لاغر شدن شما و  رسیدن به اندام ایدئال می‌تواند بسیار کمک کننده باشد، شکلات تلخ است. طبق تحقیقاتی که دانشمندان بر روی کاکائو انجام داده‌اند، به این نتیجه رسیدند که شکلات به تسریع عملکرد متابولیسم و همچنین جذب نشدن چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها کمک می‌کند. همچنین کاکائو موجود در شکلات، به فرد احساس سیری می‌دهد و اشتهای کاذب را از بین می‌برد.

شکلات به اندازه‌ای برای بدن مفید است که می‌تواند برای پیشگیری از ابتلای بیماری‌هایی مختلفی از جمله افسردگی بسیار مؤثر باشد.

آیا شکلات مضر است؟

هر ماده‌ای که ما می‌خوریم ممکن است که برای بدن ضررهایی نیز داشته باشد. البته این مضرات بستگی به میزانی دارد که شما از آن ماده استفاده می‌کنید.  شکلات نیز از این قاعده مستثنا نیست. کاکائو در حالی که یکی از مواد خوراکی بسیار خوشمزه و در عین حال مفید برای بدن است، مضراتی نیز دارد.

چاقی:

برخلاف آنچه در فواید مصرف شکلات گفتیم استفاده نادرست از شکلات باعث چاقی می‌شود. یکی از معضلاتی که  امروزه همه با آن سر و کار داریم، چاقی و افزایش وزن است. افرادی که در روز مقادیر زیادی خوراکی‌های شیرین مصرف می‌کنند، در معرض چاقی قرار می‌گیرند. شکلات نیز در گروه شیرینی‌هایی است که برای تولید آن از مقادیر زیاد شکر استفاده می‌کنند. اگر علاقه زیادی به شکلات دارید، باید این را بدانید که با مصرف زیاد آن به تناسب اندام خود لطمه می‌زنید. امروزه شکلات‌ها با طعم‌های بسیار گوناگونی ساخته می‌شوند که در میان آن‌ها شکلات‌هایی که طعم شیرینی دارند یا شکلات‌های شیری، بیشترین شکر را در خود جای داده است.

احساس درد:

بعضی از افراد پس از خوردن شکلات، دچار درد در سر، قلب یا شکم می‌شوند. علت ایجاد این درد، موادی است که در دانه‌های کاکائو وجود دارد. در این بین خانم‌ها بیشتر در معرض دچار شدن به این دردها هستند.

تشدید آلرژی:

بعضی از افراد به مواد خوراکی حساسیت نشان می‌دهند، این افراد اگر از شکلات استفاده مکرر داشته باشند، آلرژی آن‌ها تشدید می‌شود. شکلات تلخ به دلیل اینکه دارای مقادیر زیاد ماده‌ خشک است، موجب بیشتر شدن آلرژی می‌شود. افرادی هم هستند که با مصرف بیش از اندازه شکلات دچار آکنه یا کهیر می‌شوند. اگر شما نیز دارای آلرژی‌های پوستی یا خوراکی هستید، بهتر است که مصرف شکلات خود را کنترل کنید.

آریتمی قلب:

کاکائو مقادیر زیادی تئوبرومین، تئوفیلین و کافئین دارد. این مواد در شکلات‌هایی که خلوص زیادی دارند، بیشتر است. بنابراین شکلات‌هایی که خلوص بالایی دارند، موجب افزایش و تشدید ضربان قلب می‌شود. هنگامی که ضربان قلب انسان افزایش پیدا می‌کند، دست‌ها می‌لرزند، مشکلات خواب به وجود می‌آید و اضطراب نیز افزایش پیدا می‌کند. برای پیشگیری از آریتمی قلبی بهتر است که از مصرف بیش از حد شکلات تلخ جدا خودداری کنید.

بی‌خوابی و پریشانی:

درست است که مصرف شکلات موجب سرخوشی و خوش خلقی شما می‌شود، اما اگر بیش از اندازه آن را بخورید، اما این مواد مفید برای مغز ممکن است دارای تأثیرات جانبی باشد. موادی مانند کافئین و تئوفیلین که موجب تنظیم خلق و خو و عملکردهای مختلف مغز می‌شود، اگر به مقدار زیاد در بدن وجود داشته باشد، موجب بی‌خوابی و آشفتگی ذهن خواهد شد. تئوفیلین و کافئین موجود در شکلات موجب اختلال در سیستم عصبی می‌شود و مشکلاتی مانند حالت تهوع، سردرد و بی‌خوابی را به وجود می‌آورد.

مضرات شکلات بر کودکان:

کودکان با مصرف بیش از اندازه شکلات می‌توانند با مشکلات بیشتری روبرو شوند. شکلات زیاد بر روی کودکان مشکلاتی مانند بی‌خوابی، تکرر ادرار، ایجاد اضطراب و افزایش انرژی را به همراه دارد. البته اگر در رژیم غذایی کودکان سبزیجات جایگاه ویژه‌ای داشته باشد و در روز مقادیر کمی شکلات میل کنند، دیگر جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

توجه داشته باشید که مضرات فوق بیشتر در موارد استفاده بیش از اندازه برای برخی افراد روی می‌دهد بنابراین مصرف به اندازه و صحیح آن از میزان این مضرات به مقدار قابل توجهی می‌کاهد.

اگر در مصرف شکلات زیاده‌روی کنید، ممکن است که برای شما مشکلاتی به وجود بیاید و به سلامتی شما لطمه وارد شود.

انواع شکلات

شکلات انواع بسیار زیادی دارد که تا سال 1930 حدود 40 هزار نوع شکلات ابداع شده و تاکنون بسیاری دیگر از طعم‌های مختلف به وجود آمده است. برای دسته بندی انواع شکلات  می‌توانیم از روش زیر استفاده کنیم ، دلیل آن هم تنوع بالای طعم،شکل ظاهری، درصد مواد اولیه، روش ساخت و بسیاری عوامل دیگر است که می‌تواند شکلات‌ها را از یکدیگر متمایز کند. از همین رو عموماً از این روش طبقه بندی شکلات‌ها استفاده می‌شود.

شکلات تلخ:

در این نوع شکلات، سعی می‌شود که تلخی کاکائو حفظ شود، بنابراین شکر زیادی موقع تهیه محصول استفاده نمی‌شود. حتماً در زمان خرید شکلات به عددهایی که به صورت درصدی روی بسته بندی آن درشت چاپ شده است برخورده‌اید، هرچقدر که عدد درصد بیشتر باشد نشان دهنده‌ی این است که در ساخت آن از شکر کمتری استفاده شده است. درصد تلخی کاکائو تا 99 درصد نیز تولید  می‌شود.

پودر کاکائو:

 این نوع از شکلات، طبیعی‌ترین نوع کاکائو محسوب می‌شود. زیرا در تهیه آن فقط کاکائو را ساییده‌اند و از شکر و مواد دیگر استفاده نشده است. پودر کاکائو طبیعی رنگی قهوه‌ای روشن دارد و PH آن اسیدی است. البته نوع دیگری از پودر کاکائو نیز وجود دارد که رنگ قهوه‌ای تیره‌تری دارد و از میزان اسیدی بودن آن کاسته شده است. به این نوع کاکائو، پودر فرآوری شده گفته می‌شود.

شکلات شیری:

 به شکلات‌هایی گفته می‌شود که در ساخت آن‌ها از شیر و شکر استفاده می‌شود. در این نوع، شیرین بودن و رنگ روشن کاکائو بیشترین اهمیت را دارد. امروزه شکلات‌های شیری از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. در تولید این نوع محصول، ممکن است که تنها 10 درصد از کاکائو استفاده شود.

شکلات تیره شیرین:

این دسته به شکلات‌هایی گفته می‌شود که در آن از شکر استفاده شده است اما رنگ آن‌ها همچنان قهوه‌ای تیره است. در ساخت این خوراکی از شیر که به عنوان روشن کننده رنگ کاکائو کاربرد دارد، استفاده نشده است. برای همین با حفظ رنگ کاکائو به آن طعم شیرین می‌دهند تا طرفداران این گروه محصولات را راضی نگه دارند.

شکلات سفید:

این نوع از شکلات در واقع همان کره کاکائو است که هیچ گونه طعم کاکائو ندارد و تنها چربی گرفته شده از کاکائو است. برای اینکه این شکلات طعم بهتری داشته باشد، به آن طعم دهنده‌هایی مانند وانیل اضافه می‌کنند.

شکلات مخلوط:

  به شکلات‌هایی گفته می‌شود که در آن از موادی مانند آجیل، پاستیل یا خوراکی‌های دیگر استفاده می‌شود. این نوع معمولاً دارای مقادیری شکر هستند و طعم‌های مختلفی نیز دارند. برای اینکه این نوع را تهیه کنند معمولاً از کاکائو، شکر و شیر استفاده می‌شود. البته مواردی هم هست که در آن از شیر استفاده نمی‌شود و رنگ آن قهوه‌ای تیره است.

شکلات روبی:

در سال 2017 ، شکل چهارم شکلات ، شکلات یاقوتی توسط سازنده بلژیک آن، باری کالبوت کشف شد. این شکلات متمایز با رنگ صورتی -قرمز رنگ ، به طرز چشمگیری نسبت به سایر همتایان شکلاتی خود تفاوت دارد. این شکلات سفید رنگی نیست ، بلکه رنگی است که از نوع خاصی از کاکائو حاصل می‌شود. این گیاه به طور معمول در اکوادور ، برزیل و ساحل عاج رشد می‌کند. به حدی این پدیده جدید است که هنوز نتوانسته استاندارد بهداشت و غذای آمریکا FDA را کسب کند. این شکلات خاص را از 47.5 درصد کاکائو و 26.3 درصد شیر تهیه می‌کنند. همچنین در این نوع شکلات از طعم‌های میوه با مزه‌های ترش نیز استفاده می‌شود.

15 طعم عجیب

شکلات طعم‌های بسیار متنوعی دارد و  هرکدام از آن‌ها طرفداران پروپاقرصی دارد که نسبت به طعم آن اعتیاد دارند و همیشه همان را انتخاب می‌کنند. افرادی هم هستند که علاقه دارند دو یا چند طعم مورد علاقه خود را با هم ادغام کنند و از خوردن آن لذت ببرند. این افراد معمولاً از تست طعم‌های جدید خوشحال می‌شوند و شاید به آن علاقه زیادی نشان دهند که این خود موجب به وجود آمدن شکلات با طعم‌های عجیب می‌شود.

جالب است که با برخی از عجیب‌ترین طعم‌های شکلات آشنا شوید:  

1- طعم سیگار:

 شاید افراد غیر سیگاری نتوانند حتی امتحان کردن این طعم را تحمل کنند اما افرادی که سیگاری هستند و علاقه دارند طعم سیگار را در خوراکی‌ها هم بچشند، این طعم شکلات برای آن‌ها جذاب خواهد بود. چی از این بهتر؟ سیگار نازنین و شکلات دوست داشتنی در کنار هم! شکلات‌هایی با طعم سیگار می‌تواند به افرادی که علاقه دارند سیگار را ترک کنند نیز کمک کند، زیرا هر وقت که هوس سیگار کشیدن را داشته باشند، از این محصول نوش جان می‌کنند.

2- طعم قارچ:

یکی دیگر از عجیب‌ترین طعم‌هایی که امروزه با طعم کاکائو مخلوط می‌کنند، قارچ است. اگر جزو افرادی هستید که همیشه در غذاهای خود از قارچ استفاده می‌کنید و به طعم آن علاقه فراوانی دارید، می‌توانید از این شکلات نیز استفاده کنید، شاید در کنار طعم کاکائو مزه‌ی قارچ برای شما بهترین گزینه باشد.

3- فلفل و دارچین:

از دیگر طعم‌هایی که بسیار برای افراد در ابتدای تولید عجیب به نظر می‌آمد، ترکیب طعم‌های کاکائو، فلفل و دارچین بود. این طعم در عین اینکه به شما حس مطبوعی می‌دهد اما ممکن است زبان شما را بسوزاند. بسیار جالب است بدانید که بسیاری از افراد از طعم این شکلات لذت می‌برند و خوردن آن را به دیگران نیز توصیه می‌کنند. افرادی که به طعم‌های تند علاقه دارند مجذوب این محصول می‌شوند.

4- بیکن:

علاقه به گوشت مخصوصاً بیکن در همه ما متفاوت است. بسیاری این‌قدر به این طعم علاقه نشان دادند که بالاخره به آرزوی خود رسیدند. تولید شکلات با طعم بیکن! البته  گیاه خواران از تولید این محصول خوشنود نیستند اما به کسانی که به مصرف مداوم گوشت علاقه نشان می‌دهند، پیشنهاد می‌کنیم که این طعم را امتحان کنند.

5- کاری:

باز هم طعمی دیگر برای افرادی که به غذاهای تند علاقه دارند! این شکلات می‌تواند زبان شما را بر باد دهد. ادویه کاری که در غذاهای هندی بیشتر استفاده می‌شود، طرفداران زیادی دارد. به اندازه‌ای که برای این طرفداران شکلاتی با طعم محبوبشان تولید کرده‌اند.

6- سیب‌زمینی شیرین:

کشور ژاپن که به کاربرد زیاد از سبزیجات در وعده‌های روزانه خود شهرت دارد، برای میان وعده نیز از شکلات با طعم سیب‌زمینی شیرین استفاده می‌کند. ژاپنی‌ها علاقه زیادی به این محصول از خود نشان داده‌اند و از آن را به عنوان طعمی دل‌نشین یاد می‌کنند. این طعم می‌تواند برای افرادی که به رژیم گیاه‌خواری روی آورده‌اند گزینه مناسبی باشد و به مذاق آن‌ها خوش بیاید.

7- چای سبز:

تصور کنید که نوشیدنی و شکلات را یکجا میل کنید. بدون اینکه بخواهید آبی گرم کنید یا چایی دم کنید! افرادی که به دنبال آرامش هستند همیشه از چای سبز به عنوان نوشیدنی آرامش‌بخش یاد می‌کنند و شکلات نیز افسردگی را در افراد کاهش می‌دهد. ادغام این دو عنصر مهم برای افزایش آرامش می‌تواند  برای بسیاری از افراد مفید باشد.

8- سس کچاپ و کره بادام زمینی:

دقیقه مشخص نیست که چرا باید کسی بخواهد سس کچاپ را با شیرینی میل کند، اما هستند افرادی که از این محصول لذت می‌برند و آن را به دیگران نیز معرفی می‌کنند. فکر کردن به شکلاتی که دارای کره بادام زمینی باشد باعث شادی افراد می‌شود اما اینکه بخواهید به این محصول سس کچاپ هم اضافه کنید، شاید برای همه لذت‌بخش نباشد.

9- شور:

 اینکه بخواهید شکلاتی را با طعمی به غیر از شیرین یا تلخ تصور کنید، شاید مشکل باشد اما اینکه بخواهید آن را شور تصور کنید حتماً غیرممکن خواهد بود. بعضی از افراد به طعم‌های شور علاقه دارند و در غذاهای خود از نمک زیاد استفاده می‌کنند، این محصول می‌تواند برای این دسته از افراد گزینه بسیار مناسبی باشد.

10- طلا و نقره:

 یکی از لوکس‌ترین و گران‌ترین طعم‌هایی که برای شکلات استفاده شده، طلا و نقره است. این محصول که قیمت بسیار بالایی دارد، دارای طلای 24 عیار است که طرفداران زیادی را به خود جذب می‌کند.

READ   1 تا 99 راه‌اندازی بوتیک شکلات

11- نودل:

یکی دیگر از عجیب‌ترین طعم‌هایی که می‌توان به کاکائو اضافه کرد، طعم نودل است. تصور کنید که شکلاتی را به شما می‌دهند که در آن نودل، سیر، سس سویا وجود داشته باشد!! اگر علاقه دارید که وعده اصلی و دسر خود را یکجا بخورید، به شما توصیه می‌کنیم که این محصول را بخرید و از خوردن آن لذت ببرید.

12- چوب:

اتریشی‌ها علاقه زیادی به باربکیو کردن (همان کباب خودمان) دارند، آن‌ها دوست دارند که هر ماده غذایی را بر روی زغال گذاشته و بپزند. شاید به دلیل اینکه شکلات را سخت می‌شود کباب کرد به فکر تولید شکلات با طعم چوب افتادند. در این محصول آن‌ها از چوب صنوبر و کاج نقره‌ای بهره بردند که بتوانند تجربه بهتری از کباب کردن را به مشتریان خود بدهند.

13- شیر شتر:

کشورهای خاورمیانه علاقه زیادی به شیر شتر دارند. شیر شتر به نسبت شیر گاو از چربی کمتری برخوردار است و 3برابر آن ویتامین C دارد. برای همین بسیاری از کشورهای خاورمیانه از این شیر استفاده می‌کنند. شکلات با طعم شیر شتر اولین بار توسط امیر دبی ساخته شد که اندر به شهرت رسید که بیشتر کشورهای خاورمیانه علاقه خود را به این محصول نشان دادند. کشورهایی مانند عربستان صعودی، عمان، ژاپن و عمارات از این محصول بسیار استقبال کردند.

14- پنیر گودا:

یکی دیگر از طعم‌های عجیبی که با کاکائو ادغام شده، پنیر گودا است. این شکلات اولین بار توسط شرکت نستله و در کشور ژاپن به عرضه عموم درآمد. پنیر گودا طرفداران بسیار زیادی دارد اما نمی‌دانیم که آیا شکلات آن نیز به همین محبوبیت دست یافته است یا خیر.

15- خون خوک:

عجیب‌ترین طعمی که تا به حال به شما معرفی کردیم، شاید این طعم باشد. این محصول را اولین بار دیوید بریگز به بازار آورد که الهام گرفته شده از سوسیس خون است که در اروپای غربی و آسیا شهرت فراوانی دارد. او این محصول را تنها دو بار در سال و در روزهای هالووین و ولنتاین، به تعداد محدود تولید می‌کند.

بسیاری از کارخانه‌های تولید شکلات، طعم‌های عجیبی را به مزه‌ی کاکائو اضافه می‌کنند تا افرادی که به دنبال مزه‌های جدید هستند را راضی نگه دارند.

محبوب‌ترین طعم‌های شکلات

همه ما از خوردن شکلات لذت می‌بریم اما شاید برای همه ما سؤال باشد که چه طعم‌هایی از این خوراکی خوشمزه دارای محبوبیت زیادی است. این اطلاعات خصوصاً برای افرادی که تمایل به فروش شکلات یا راه اندازی کسب و کار مرتبط با آن دارند و حتی کسانی که می‌خواهند عزیزان خود را سورپرایز کنند، مورد نیاز است.  در این قسمت به شما محبوب‌ترین طعم‌های شکلات جهان را  معرفی می‌کنیم:

آجیل:

یکی از محبوب‌ترین طعم‌هایی که در جهان بسیار شهرت دارد و همه از خوردن آن لذت می‌برند، شکلات با مغز آجیل است. آجیل‌هایی مانند پسته، بادام زمینی و فندق در صدر خوشمزه‌ترین‌ها قرار دارند. بسیاری از افراد به آجیل علاقه خاصی دارند که برای آن‌ها خوردن آجیل همراه با کاکائو بسیار رؤیایی به نظر می‌رسد. این محصول همچنین ارزش غذایی بالایی دارد و ویتامین‌های زیادی را به بدن می‌رساند. انرژی بالای این محصولات کمک می‌کند که افراد دیرتر خسته شوند یا اینکه کمتر احساس گرسنگی داشته باشند. بسیاری از کارخانه‌های شکلات سازی برای اینکه طرفداران خود را راضی نگه دارند، از انواع شکلات تیره، شیری و سفید با ادغام آجیل‌های مختلف استفاده می‌کنند. گردو با شکلات شیری طعم باورنکردنی می‌دهد و ماکادمیا با شکلات سفید بسیار خوشمزه می‌شود.

کارامل:

طعم شیرین و جذاب کارامل همیشه با کاکائو بسیار خوشمزه می‌شود زیرا دو ماده شیرین و دل‌چسب در کنار یکدیگر بهترین مزه را به شما هدیه می‌دهند. هنوز مشخص نیست که چه کسی به ادغام این دو ماده خوشمزه فکر کرده است اما مطمئناً بهترین اختراع طعم و مزه به شکلات‌های کاراملی تعلق می‌گیرد. کارامل همراه با شکلات‌های شیری و تلخ بسیار خوشمزه‌تر است و بسیاری از افراد در روز علاقه دارند که این مزه را در زندگی روزانه خود داشته باشند.

میوه:  

میوه‌هایی مانند توت‌فرنگی در کنار کاکائو بسیار خوشمزه می‌شوند زیرا هر دو طعم‌هایی منحصر به فرد دارند که در کنار یکدیگر بهترین طعم  میکس را می‌دهند. از میوه‌های محبوب در کنار کاکائو می‌توان به پرتقال، توت‌فرنگی، لیمو، موز و انبه اشاره کرد. کارخانه‌های مختلف سعی بر این دارند که بسیاری از طعم‌های میوه را با کاکائو و شیر مخلوط کرده و محصولی جدید تولید کنند.

قهوه:

افرادی که به طعم‌های تلخ علاقه دارند به ادغام کاکائو  و قهوه اعتیاد پیدا می‌کنند. زیرا شکلات‌های تلخ در کنار قهوه مزه تلخی منحصر به فردی دارد و خوردن آن تجربه‌ای بی‌نظیر است. برای همین بسیاری از افراد که علاقه دارند این محصولات تلخ خوشمزه را امتحان کنند، به سرعت به این ادغام علاقه‌مند می‌شوند و دوست دارند که همیشه از آن استفاده کنند. شکلات تیره با درصد خلوص بالا در کنار طعم قهوه روبوستا طعمی خاص و بسیار عالی دارد.

کره بادام زمینی: 

کره بادام زمینی از خود آجیل بادام خوشمزه‌تر است. بعضی از افراد دوست ندارند که وقتی شکلات می‌خورند آجیل سفتی زیر دندان آن‌ها احساس شود برای همین کره بادام زمینی را ترجیح می‌دهند. کره بادام زمینی با شیرینی که دارد و طعم بادام زمینی را بهتر به زبان معرفی می‌کند، بهترین طعم در کنار کاکائو است. شکلات‌های کره بادام زمینی نرم، خوش هضم و بسیار دل‌چسب است.

نارگیل:

شکلات‌هایی با پودر نارگیل یا شیر نارگیل به سرعت به شهرت رسیدند. همه از این که کاکائو با نارگیل مخلوط شده و طعم لذیذ دیگری به وجود آمده، خوشحال بودند. بعضی از افراد ممکن است به لاکتوز حساسیت داشته باشند و برایشان مشکلاتی به وجود بیاورد و شکلات‌های شیری را نمی‌توانند هضم کنند. این افراد اما با مصرف شیر نارگیل بسیار راحت هستند و برایشان هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. از طرفی نارگیل‌های رنده شده که به صورت پودر داخل کاکائو قرار می‌گیرد بسیار لذیذ می‌شود.

نعنا:

از دیگر طعم‌هایی که امروزه دارای طرفداران زیادی است، نعنا را می‌توان نام برد. نعنا با طعم خنکی که دارد دهان را مطبوع و ذهن را آرام می‌کند. در دنیا روزانه مقدار زیادی شکلات نعنایی به فروش می‌رسد زیرا بسیاری به این ادغام علاقه نشان داده‌اند و مشتری پر و پا قرص آن شده‌اند.

پاستیل:

 این طعم شکلات برای بسیاری از مردم جهان دلپذیر است.  پاستیل به تنهایی به عنوان خوشمزه‌ترین خوراکی جهان شناخته می‌شود و اگر به آن شکلات هم اضافه کنیم، بهترین مزه را ایجاد می‌کند. شکلات‌های پاستیلی جایگاه ویژه‌ای برای کودکان دارد زیرا کودکان علاقه زیادی به پاستیل دارند و برای آن‌ها این طعم بسیار جذاب است.

شکلات‌های بن بن :

گرچه این شکلات دارای طعم‌های متنوعی است، اما شکل ظاهری و طرز تهیه خاصش آن را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین‌ها کرده است. این شکلات که دارای روکش نازکی از شکلات است و مغزی آن با مواد نیمه مایع مختلفی از قبیل کارامل، پوره میوه و … پر می‌کنند. هنگام مصرف مغزی آن‌ها به صورت مایع از آن خارج می‌شود که همین امر در محبوبیت آن‌ها و طعم دلپذیرشان تأثیر بسزایی دارد.

شکلات‌هایی که طعم محبوبی دارند، هنوز هم اصالت خود را حفظ کرده‌اند و ما می‌توانیم از خوردن آن‌ها لذت ببریم.

فستیوال شکلات

سالانه جشن‌های مختلفی برای شکلات برگزار می‌شود که تمامی عاشقان شکلات در کنار هم از این خوراکی خوشمزه لذت می‌برند. محبوبیت این ماده به اندازه‌ای است که بعضی از کشورها روزی از سال را به نام روز شکلات انتخاب می‌کنند تا در این روز بتوانند برای این ماده جشن بگیرند. در کشوری مانند بلژیک حدود 300 کارخانه شکلات وجود دارد و در خیابان‌های پایتخت آن می‌توانید تعداد زیادی فروشگاه شکلات ببینید. به طور مسلم این جشن‌ها برای معرفی محصولات در کنار فروش مستقیم و بیشتر کارخانه‌های شکلات ‌سازی به وجود آمده و مردم نیز از آن استقبال کرده‌اند.

تعدادی از جشن‌هایی که در کشورهای مختلف برای این ماده لذیذ برگزار می‌شود را به شما معرفی می‌کنیم.

ایتالیا:

کشور ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی است که هر ساله این فستیوال را به بهترین نحو ممکن برپا می‌کند. در این فستیوال هر ساله حدود 90000 نفر شرکت می‌کنند که به آن جلوه ویژه‌ای می‌دهد. افرادی که در فستیوال شکلات هستند می‌توانند به صورت مجانی از طعم‌های جدید شکلات بخورند و از تمامی سنت‌هایی که برای خوردن شکلات وجود دارد دیدن کنند. در این فستیوال کارخانه‌های مختلف و معروف دنیا در کنار هم جمع می‌شوند و دکوراسیونی از شکلات‌های مختلف را در معرض دید شرکت‌کنندگان قرار می‌دهند. 

انگلستان:

یکی دیگر از بزرگ‌ترین فستیوال‌هایی که برای شکلات برگزار می‌شود در شهر لندن اتفاق میافتد. در این شهر هر شش ماه یک بار یا هر ساله فستیوالی بسیار بزرگ تهیه می‌شود که مردم از سراسر جهان برای دیدن آن به انگلستان می‌آیند. در این فستیوال تلفیقی از شکلات‌های سنتی و مدرن در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد که می‌توانند به صورت مجانی آن‌ها را بچشند. شکلات‌هایی تازه پخته شده در هر گوشه‌ای از این فستیوال در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

هاوایی:

جشنواره‌ای که در هاوایی برگزار می‌شود بسیار با دیگر فستیوال‌های شکلات جهان متفاوت است. افراد در این جشنواره در کنار هم جمع می‌شوند و از  مزارع کاکائو دیدن می‌کنند. در این فستیوال تمامی موادی که برای ساخت شکلات استفاده می‌شود، قابل رؤیت است و بازدیدکنندگان می‌توانند میوه‌هایی که در ساخت این ماده استفاده می‌شود را مشاهده کنند و از شکلات‌هایی که تازه تولید شده‌اند بچشند. این فستیوال دارای بار علمی زیادی است و افراد می‌توانند از صفر تا صد تولید یک شکلات مرغوب را مشاهده کنند.

پاریس:

فستیوالی که در شهر پاریس فرانسه برگزار می‌شود، از مد و فشن پیروی می‌کند، برای همین است که این فستیوال را عجیب‌ترین جشنواره شکلات می‌دانند. این فستیوال با همکاری شکلات سازی salon du  و بزرگ‌ترین هنرمندان مد و لباس برگزار می‌شود. در این فستیوال سعی شده تا کاکائو را به عنوان ماده اولیه و لباس را به عنوان زمینه ابداع در کنار هم قرار دهند. نتیجه این ادغام نیز تولید لباس‌هایی خوردنی با طعم شکلات است. تمامی لباس‌هایی که در این فستیوال در معرض دید عموم قرار می‌گیرد، از شکلات ساخته شده‌اند. این فستیوال به اندازه‌ای مشهور شده است که بسیاری از کارگاه‌ها و کارخانه‌های شکلات سازی آرزوی شرکت در آن را دارند. فستیوال salon du در فرانسه به یکی از جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده است.

مکزیک:

یکی دیگر از کشورهایی که فستیوال برای بزرگ‌ترین ماده خوشمزه دنیا تهیه می‌بیند، مکزیک است. هر ساله مکزیک جشنواره‌ای برپا می‌کند که در آن متخصصان و صاحبان کارخانه‌های شکلات سازی، به آنجا می‌روند. در این فستیوال کارگاه‌های مختلف آموزشی در زمینه شکلات وجود دارد تا افراد سطح اطلاعاتی خود را افزایش دهند. همچنین طعم‌های جدید در این فستیوال رونمایی می‌شود.

آلمان:

کشور آلمان نیز از دیگر رقبای خود عقب نمانده و اقدام به برگزاری جشنواره شکلات کرده است. در این جشنواره افراد می‌توانند به صورت رایگان طعم‌های مختلف شکلات را امتحان کنند و از غرفه‌های مختلف دیدن کنند. در این فستیوال کارخانه‌های مختلف شکلات در کنار هم جمع می‌شوند و کارگاه‌های مختلف برای آموزش را بر عهده می‌گیرند.

آمریکا:

کشور آمریکا در شهرهای خوش آب و هوای خود فستیوال‌های ویژه‌ای برگزار می‌کند. در این فستیوال تفریحاتی مانند مسابقات مختلف با مضمون شکلات، کارگاه‌های آموزشی برای کودکان و بزرگ‌سالان و غرفه‌های شکلات وجود دارد. این فستیوال در  فلوریدا، میامی، تامپا و اورلاندو هر ساله قابل بازدید است.

روز شکلات در کشورهای مختلف جهان متفاوت است و همه کشورها یک را جشن نمی‌گیرند. اروپایی‌ها روز 7 ژوئیه را به یاد نخستین روزی که کاکائو وارد اروپا شده است، را جشن می‌گیرند. اولین باری که در این روز برای شکلات جشن گرفته شد، در سال 2009 بود.

کشوری مانند غنا که تولید کننده دانه‌های کاکائو در جهان است، روزهای مختلفی از سال را برای قدردانی از این ماده پرخاصیت جشن می‌گیرد. در این کشور برای شکلات شیرین و تلخ 10 ژانویه، برای شکلات‌های شیری 28 ژوئیه، شکلات سفید 22 سپتامبر جشن گرفته می‌شود. آن‌ها همچنین روزی به نام همه چیز با شکلات دارند که مصادف با 16 دسامبر است.

در آمریکا نیز روزی به نام شکلات نام‌گذاری شده است که مصادف با 28 اکتبر است.

دستور پخت شکلات در خانه

بسیاری علاقه دارند که در خانه خود شکلات‌هایی خوشمزه تولید کنند که خوردن آن برایشان دل‌چسب باشد. تهیه بعضی از شکلات‌ها در خانه بسیار آسان است و می‌توانید با کمترین امکانات آن را تولید کنید. در این قسمت به شما دو روش تولید شکلات را آموزش می‌دهیم.

شکلات قالبی

این خوراکی خوشمزه را می‌توانید به راحتی و با کمترین مواد اولیه تولید کنید. موادی که برای پخت این شکلات نیاز دارید، عبارت‌اند از:

پودر قند: 1 چهارم پیمانه

شکر: نصف پیمانه

پودر کاکائو: 2 پیمانه

کره: 2 سوم پیمانه

شیر: 2 سوم پیمانه

آب: 1 پیمانه

طرز تهیه

ابتدا پودر کاکائو را چندین بار الک کنید تا پودری کاملاً یک‌دست داشته باشید. کره را بگذارید در دمای اتاق نرم شود و سپس آن را به پودر کاکائو خود اضافه کنید. این دو ماده را هم بزنید تا کاملاً مخلوط شود.

READ  کسب درآمد از مهارت تولید شکلات دست‌ساز در سال 2024

سپس قابلمه را تا نصفه آب بریزید و بر روی اجاق گاز قرار دهید. هنگامی که آب جوش آمد، مخلوط پودر کاکائو و کره را در قابلمه‌ای کوچک‌تر بریزید و آن را داخل آب جوش بگذارید.

با این کار بخار آب موجب گرم شدن قابلمه حاوی پودر کاکائو و کره می‌شود. برای اینکه این محتویات کاملاً یکدست شود، باید آن را مرتب هم بزنید.

پس از اینکه مواد کاملاً باهم نرم شدند، به آن یک پیمانه آب گرم اضافه کنید و شعله را زیاد کنید تا مواد به خورد هم بروند. در این قسمت باید مواظب باشید که مواد شما حباب ندهد. اگر حباب‌هایی بر سطح کاکائو خود دیدید یعنی اینکه مواد شما در حال جوشیدن است که باید دوباره شعله گاز را کم کنید.

سپس مواد خود را از گاز بردارید و به ظرف دیگری منتقل کنید. در این قسمت باید پودر قند و شکر را باهم مخلوط کنید و به مواد خود اضافه کنید و آن را هم بزنید. برای اینکه مواد شما اصطلاحاً گلوله نشود، بهتر است که پودر قند را در ابتدا الک کنید.

در این مرحله شیر را بجوشانید و صبر کنید تا دمای آن کمی پایین بیاید. سپس شیر گرم را به آرامی به مخلوط خود اضافه کنید و هم بزنید. اگر در خانه همزن برقی دارید بهتر است که در تهیه این شکلات از آن استفاده کنید.

قالب‌هایی که برای این شکلات آماده کرده‌اید، با کمی روغن چرب کنید و مواد را به آرامی در آن‌ها بریزید. اگر علاقه داشته باشید می‌توانید داخل این قالب‌ها آجیل مانند فندق بگذارید.

برای اینکه شکلات شما بهتر بگیرد، آن را داخل یخچال قرار دهید.

طرز تهیه شکلات سوئیسی

برای اینکه این شکلات خوشمزه را در خانه خود تهیه کنید، نیاز به مواد اولیه بیشتری دارید. این نوع شکلات بسیار خوشمزه و مجلسی است که می‌توانید در جشن‌های خود از آن استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه شکلات سوئیسی:

زرده تخم مرغ: 1عدد

قهوه: 1 قاشق مربا خوری

کاکائو: 4 قاشق غذاخوری

پودر شکر: 100 گرم

شکلات تخته‌ای: 300 گرم

ژلاتین: 1 ورق

کره: 75 گرم

شیر خشک: 1 قاشق غذاخوری

بیسکوئیت خرد شده: 50 گرم

آب جوش: 4 قاشق غذاخوری

زرده تخم مرغ: 1 عدد

گردوی خرد شده: 100 گرم

خلال پسته و بادام: به مقدار لازم

طرز تهیه

در ابتدا شکلات تخته‌ای را در ظرفی فلزی بریزید و آن را در آب جوش قرار دهید تا به صورت غیرمستقیم حرارت ببیند و ذوب شود.

پودر قند و کره را با هم مخلوط کنید و کاملاً هم بزنید. اگر در خانه همزن برقی دارید می‌توانید برای بهتر مخلوط کردن این دو مواد از آن استفاده کنید. سپس زرده تخم مرغ را به این مواد اضافه کنید و دوباره هم بزنید.

شیر خشک، قهوه و پودر کاکائو را در ظرفی بریزید و آن‌ها را با هم مخلوط کنید و این مواد را به مخلوطی که در مرحله قبل تهیه کرده‌اید، اضافه کنید.

در ادامه شکلات ذوب شده و بیسکوئیت و گردو را به آن اضافه کنید و آن را به خوبی هم بزنید.

تمامی این مواد را در یک سینی قرار دهید و آن را کاملاً صاف و یکدست کنید. سپس این سینی را به مدت 3 ساعت در فریزر قرار دهید تا کاملاً سفت شود. برای اینکه سطح شکلات خود را تزیین کنید، می‌توانید از خلال بادام یا پسته استفاده کنید.

البته همیشه راه حل ساده‌تری هم وجود دارد با خرید شکلات‌های دست ساز فرین کوکوآ به صورت آنلاین می‌توانید به راحتی شکلات مورد علاقه خود را تهیه کنید.

با استفاده از دستور پخت شکلات شما می‌توانید در خانه خود دست به کار شوید و خوراکی مورد علاقه خود را تهیه کنید.

مارک‌های معروف شکلات

کارخانه‌های بسیاری در دنیا وجود دارد که در آن‌ها شکلات‌های مختلفی تولید می‌شود، اما برخی از این کارخانه‌ها توانستند با محصولاتی که تولید می‌کنند مشتریان بسیار زیادی داشته باشند و خود را به شهرت برسانند. البته در کشورهای مختلف سلیقه افراد متفاوت است و هر قوم و ملیتی به مارک متفاوتی علاقه پیدا می‌کند. مارک‌های معروف شکلات در جهان به ترتیب زیر است:

 • 1- کدبری (CADBURY)

شاید این برند را از محصول معروف آن یعنی Dairy milk  بشناسید. این شرکت یکی از قدیمی‌ترین برندهای شکلات سازی در جهان است که در سال 1824 تأسیس شده است. این برند که در انگلیس متولد شده، تاکنون توانسته محصولات خود را به 50 کشور دنیا صادر کند و شهرت خود را روز به روز افزایش دهد. این برند با اینکه توسط یک  انگلیسی تأسیس شد اما توسط شرکت آمریکایی  Mondelez International خریداری شده است. تا کنون از برند کدبری محصولاتی مانند  Crème Egg و Roses به شهرت بسیار زیادی دست یافته‌اند.

 • فررو روشر (FERRERO ROCHER)

یکی دیگر از معروف‌ترین برندهای شکلات جهان فررو روشر است که توانسته با طرحی ساده اما کیفیتی بالا برند خود را محبوب نگه دارد. شکلات‌هایی که این برند ایتالیایی تولید می‌کند، متشکل از شکلات با ترکیب ویفر است که در وسط آن مغز فندقی وجود دارد. شاید تاکنون شکلات‌هایی با این ترکیب خورده باشید، اما باور کنید که همه برای شکلات‌های این برند سر و دست می‌شکنند. این برند توانسته با سادگی هر چه تمام‌تر دل بسیاری از افراد در سراسر جهان را برباید. فررو روشر در سال 1982 در ایتالیا تأسیس شده است و از آن زمان تا کنون با بسته بندی طلایی رنگ خود جز بهترین مارک‌های شکلات سازی باشد.

 •  لیندت اند اشپرونگلی (Lindt & Sprüngli)  

این برند سوئیسی در سال 1845 تأسیس شده است و جزو قدیمی‌ترین کارخانه‌های شکلات سازی محسوب می‌شود. این برند توانسته با تولید شکلات‌هایی با طعم‌های مختلف مانند کارامل، فندق، شکلات بار و ترافل شکلاتی، کسب و کار خود را بیشتر کند. مشهور بودن این برند به اندازه‌ای است که کارخانه‌های متعددی در کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، اتریش و امریکا راه اندازی کند تا بتواند جوابگوی نیازهای طرفداران خود باشد. یکی از عواملی که این برند را بسیار مشهور کرده است، کیفیت بالای محصولاتش است که همیشه طرفداران خود را راضی نگه داشته است.

 • کیت کت (KIT KAT)

نام این برند به گوش هر کسی آشنا است. نامی که تمامی ما حداقل یک بار از محصولات آن را خریده‌ایم. شکلات‌های کیت کت با طعم‌های مختلفی که دارد می‌تواند هر کسی را راضی نگه دارد. این برند ابتدا در انگلیس به وجود آمد اما در سال 1988 این برند را شرکت معروف نستله خریداری کرد و از آن موقع به بعد حق امتیاز این برند نصیب نستله شد. سه لایه ویفر که روی آن با روکشی از شکلات پوشیده شده است، با بسته بندی‌های جذاب برای هر کسی وسوسه کننده است و معمولاً در هر بسته از شکلات‌های کیت کت، دو یا چهار تکه شکلات وجود دارد. امروزه این برند در تولید شکلات با طعم‌های متنوع پیشرو است.

 • گیلیان  (GUYLIAN)

این برند یکی از معروف‌ترین و لوکس‌ترین برندهای موجود است. برند گیلیان در سال 1958 در بلژیک ساخته شد و به سرعت با طرح‌هایی که داشت به شهرت جهانی دست پیدا کرد. یکی از خلاقیت‌هایی که برند گیلیان در تولید شکلات‌های خود داشت، شکل‌های دریایی آن‌ها بود. شکلات‌های این برند از آن زمان تاکنون به شکل‌های اسب آبی، صدف و موجودات دریایی است که مخاطب را بیشتر به خود جذب می‌کند.

 • مارس (Mars)

شکلات مارس را کمتر کسی است که نخورده باشد. طعم به یاد ماندنی این برند که با کارامل در وسط آن و روکش شکلات شیری تهیه می‌شود، برای بسیاری از ما خاطره انگیز است. این برند در سال 1932 در انگلستان به وجود آمد و توانست در مدت کوتاهی به شهرت برسد. روکش ساده و مشکی رنگ این برند که نام مارس با رنگ قرمز روی زمینه مشکی بسته بندی خودنمایی می‌کند، برای همه جذابیت دارد. ارزش غذایی شکلات‌های مارس بسیار بالاست و انرژی زیادی را به بدن مصرف کننده می‌رساند.

 • توبلرون (Toblerone)

از دیگر برندهایی که اسمش به گوش همه ما آشناست، برند توبلرون است. این برند که در ابتدا مالک سوئیسی داشته و در سال 1908 در سوئیس تأسیس شد، پس از چند سال  به شرکت  Mondelez International واگذار می‌شود. شکلات‌هایی که به شکل مثلثی هستند و ترکیباتی مانند عسل، بادام زمینی و نوقا در خود دارند، همین‌ها برای شناساندن این برند کافی است. مؤسس این شکلات، شکل هرمی آن‌ها را با الهام از کوه‌های ماترهورن سوئیس ساخته است.

 • اولکر (Ulker)

این برندی ترکیه‌ای است که شهرت جهانی دارد. شکلات‌های این برند در حال حاضر به 110 کشور جهان فرستاده می‌شود و بسیاری از خوردن آن لذت می‌برند. شکلات‌های اولکر طعم‌هایی مانند ویفر، پسته و کارامل دارد که بسیار لذیذ هستند. این برند در سال 1944 تأسیس شده و تا کنون توانسته به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کند.

 • گلکسی (Galaxy )

از دیگر برندهای معروف دنیا، گلکسی است. این برند در دهه 60 میلادی در انگلیس تأسیس شد و بسیاری را طرفدار خود کرد. شکلات‌هایی که گلکسی روانه بازار کرد طعم‌های مختلفی داشت. این برند شکلات‌هایی با طعم‌های مختلفی مانند شیری و تلخ را به مردم ارائه داد. در حال حاضر شهرت این برند به اندازه‌ای است که به کشورهای ایرلند، خاورمیانه، پاکستان، مراکش، هندوستان، نیوزیلند و امارات صادر می‌شود.

 • نوتلا (Nutella)

برندی که همه ما ایرانی‌ها با آن خاطره داریم و علاقه داریم که آن را در زندگی روزانه خود مصرف کنیم. فررو که یک کمپانی مشهور ایتالیایی است این برند را در سال 1963  روانه بازار کرد و پس از مدت کوتاهی به شهرت جهانی رسید. این خوراکی خوشمزه که امروزه در 75 کشور، از جمله ایران صادر می‌شود.

برندهای معروف شکلات بهترین طعم‌های دنیا را به ما هدیه دادند که بتوانیم از خوردن این ماده خوشمزه لذت ببریم.

نقش این محصول در مناسبت‌های مختلف

بسیاری از ما برای مناسبت‌های مختلف از شکلات برای پذیرایی مهمان‌ها استفاده می‌کنیم. یا اینکه اگر بخواهیم به منزل کسی برویم، برای میزبان خود شکلات‌های تزئینی می‌بریم تا آن‌ها را شاد کنیم. نقش شکلات در مهمانی‌ها و مناسبت‌ها بسیار زیاد است. برای همین بسیاری از کارگاه‌های شکلات سازی به مناسبت‌های مختلف مدل‌های مختلف شکلات تهیه می‌کنند. بعضی از این مناسبت‌ها عبارت‌اند از:

کریسمس:

یکی از بزرگ‌ترین عیدهای جهان، عید کریسمس است که برای مسیحیان بسیار اهمیت دارد. برای همین شکلات‌هایی با تم کریسمس سالانه سهم بزرگی از تولید شکلات جهان را به خود اختصاص می‌دهند. این شکلات‌ها با شکل‌هایی مانند بابانوئل، آدم برفی و دانه‌های برف است که می‌توانید آن‌ها را برای عزیزان خود تهیه کنید.

هالوین:

 از دیگر مناسبت‌هایی که برای مردم جهان اهمیت زیادی دارد، هالوین است که برای آن شکلات‌هایی با تم‌های این مناسبت تهیه می‌شود. برای هالوین شکلات‌هایی که تولید می‌شود کمی متفاوت‌تر از دیگر مناسبت‌ها است. این شکلات‌ها با اشکال مختلف کدو حلوایی، جادوگر، روح و… تولید می‌شود که ممکن است در آن‌ها طعم‌های عجیبی نیز بچشید.

ولنتاین:

روز عشاق بزرگ‌ترین روز شکلات محسوب می‌شود. شکلات پای ثابت تبریک‌های ولنتاین است و یکی از کادوهای ولنتاین محسوب می‌شود. شکلات‌های این روز بسیار رمانتیک و با طعم‌های شیرین تولید می‌شود. شکل قلب از معروف‌ترین اشکال مورد استفاده در تولید شکلات ولنتاین است.

شب یلدا: 

از سنت‌هایی که از قدیم الایام تا کنون بین ما ایرانی‌ها گرامی مانده است، شب یلداست. طولی‌ترین شب سال را ما ایرانی‌ها در کنار هم جمع می‌شویم و آن را جشن می‌گیریم.  برای این شب خوراکی‌های مختلفی معمولاً خریداری می‌شود. در سال‌های اخیر شکلات تبدیل به یکی از خوراکی‌های اصلی خصوصاً در تزئین و پذیرایی از مهمانان یلدا شده است. شکلات‌هایی که در این شب تهیه می‌شود، دارای اشکال هندوانه، انار و پیام‌های تبریک است. این شکلات‌ها همچنین طعم‌های مختلفی دارند که عجیب‌ترین آن‌ها شکلات با طعم هندوانه است.

تولد:

بسیاری از شکلات دوستان علاقه دارند که در روز تولد خود این خوراکی خوشمزه را هدیه بگیرند. برای همین بسیاری از کارگاه‌های شکلات سازی، شکلات‌هایی با طعم‌های دلخواه و اشکال مورد علاقه افراد تولید می‌کنند که به مذاق آن‌ها خوش آید. این محصولات سفارشی تبدیل به یکی از هدایای خاص و شیک برای تبریک تولد در سال‌های اخیر شده است.

روز پدر و مادر:

والدین ما نیز از خوردن شکلات‌هایی با طعم‌های مختلف لذت می‌برند و آن‌ها را دوست دارند. برای اینکه والدین خود را خوشحال کنید می‌توانید از شکلات‌هایی که مخصوص روز پدر یا مادر است، به آن‌ها هدیه دهید. شکل‌هایی مانند کراوات، عصا، سبیل و … از اشکال مختلف شکلات‌های روز پدر هستند که در طعم‌های مختلف تولید می‌شوند.

سالگرد:

برای اینکه سالگرد ازدواج خود را جشن بگیرید، چه شیرینی بهتر از شکلات‌های دست ساز که مطابق سلیقه شما و با تزیین مورد علاقه خودتان، ساخته شده‌اند. بسیاری از کارگاه‌های شکلات سازی سفارش‌هایی برای سالگرد ازدواج تهیه می‌کنند که شما می‌توانید مزه و شکل آن را انتخاب کنید و با آن همسر خود را خوشحال کنید.

سخن آخر

شکلات یکی از بهترین و خوشمزه‌ترین اکتشافات بشر محسوب می‌شود. این ماده خوراکی که برای بسیاری از ما لذیذترین خوراکی جهان است، انواع مختلفی دارد. بسیاری از ما دوست داریم که شکلات تلخ با درصد خلوص بالا مصرف کنیم و بسیاری دیگر به شکلات‌های شیرین علاقه داریم. از طرفی بعضی از ما به امتحان کردن مزه‌های جدید علاقه بیشتری داریم و همیشه به دنبال آن هستیم. برای این دوستان شکلات‌هایی با طعم‌های متفاوت تولید شده است که عجیب بودن آن‌ها را خاص کرده است. در این مقاله به شما مارک‌های معروف شکلات را معرفی کردیم و فستیوال‌های کشورهای مختلف را به شما شناساندیم تا بتوانید در مورد این خوشمزه دوست‌داشتنی اطلاعات بیشتری داشته باشید. روش‌های تهیه شکلات در خانه را آموزش دادیم تا هروقت که خواستید بتوانید آن را در خانه تهیه کنید. امیدواریم توانسته باشیم به شما در مورد محبوب‌ترین خوراکی جهان یعنی شکلات اطلاعات مفیدی داده باشیم.  

اگر شما هم از جمله طرفداران شکلات هستید حتماً به سایت فرین کوکوآ سر بزنید و از انواع شکلات‌های خاص و سفارشی ما دیدن کنید.

منابع:

ویکیپدیا

لایو ساینسhttps://www.livescience.com/61754-chocolate-facts.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *